Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri: ”Bütçe Hakkı, Eşit Yurttaşlık Hakkıdır!” Video

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifine ilişkin yazlı bir açıklama yaptı.

‘‘Kadim zamanlardan gelen ve kökleri bu coğrafyaya aşk ile bağlı olan biz Aleviler bu ülkenin eşit tutulması gereken yurttaşlarıyız. Biz fabrika da işçiyiz, tarla da emekçiyiz, okul da öğretmeniz, üniversitede akademisyeniz, mecliste vekiliz ve yaşama dair her yerde emek veren, değer üreten kadınlarız‘‘ ifadelerinin kullanıldığı açıklmanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

” BİZLER BU ÜLKENİN YÖNETİMİNE AKTİF OLARAK KATILMYA TALİP OLAN ALEVİLERİZ!”

“ Onurla bir kez daha haykırıyoruz: Evet, bizler bu ülkenin yönetimine aktif olarak katılmaya talip olan Alevileriz! Devlet bütçesinin görüşülmekte olduğu bugünlerde, “Bütçe Hakkı, Eşit Yurttaşlık Hakkıdır” diyerek, yüzde 40’ı aşan yüksek enflasyona ve hayat pahalılığına karşı asgari ücretin önümüzdeki yıl en az net 5.200 TL olmasını talep ediyoruz. Bu yönde bütçede emekçiler lehine düzenleme yapılmasını istiyoruz.

Yüzlerce yıldır demokrasi ve barışın da en önemli unsuru olan Bütçe Hakkımızı kullanarak; bu bütçeden militarizme ve sermayeye kaynak aktarılmasına, yalnızca bir dinin ve onun mezhebinin çıkarlarını kollayan, siyasal iktidarın da payandası haline gelmiş olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na 16 Milyar TL gibi çok sayıda bakanlık ve üniversiteye ayrılan ödenekten daha fazla kaynak ayıran siyasal islamcı-otoriter-emek düşmanı bu bütçeye karşı çıkıyoruz.

Ayrıca bu bütçe için alınacak vergilerin ağırlıklı olarak halktan, emekçilerden alınmasına da karşı çıkıyor, ÖTV, KDV gibi vergilerin kaldırılmasını ve yerlerine servet vergisi ve rant vergisinin konulmasını talep ediyoruz.

Bu bütçenin alternatifi, emekten, halktan, doğadan, kadından, başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere tüm ezilen kimliklerden ve inançlardan, LGBT+’lardan ve engellilerden yana yerinden demokratik, katılımcı bir halk bütçesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir