Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YÜZLEŞME  VE HESAPLAŞMA !

AKP AİHM kararlarını uygulamıyor. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 30 Kasım ile 2 Aralık tarihleri arasında Strasbourg ‘da yapacağı toplantıda, AİHM’nin hak eşitliği ve inanç özgürlüğü kapsamında Aleviler ile ilgil aldığı kararların AKP iktidarı tarfından uygulanmasının nasıl sağlancağını görüşecek.

Avrupa  Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi‘nin düzenleyeceği toplantının başladığı gün olan 30 Kasım’da, Strasbourg’taki Avrupa Konseyi‘nin önünde kitlesel bir basın açıklaması yapacak.

  AABK’nin Strasbourg’ta yapacağı kitlesel basını açıklamasına sayılı günler kalmışken, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat,‘‘ Yüzleşme ve hesaplaşma‘‘ başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Mat, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, 24 Kasım 2021 tarihinde Schleswig-Holstein Eyaleti ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında  imzalanan  hak eşitliği anlaşmasının önemine vurgu yaparak,  AABK bileşenlerinin 30 Kasım’da Strasbourg’taki Avrupa Konseyi‘nin önünde düzenleyecekleri basın açıklamasına kitlesel katılım çağrısı yaptı.

”Er ya da geç Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de Alevilerin anayasal tüm haklarını tanıyacaktır. Türkiye demokratikleşecekse bundan başka bir çözüm de olamaz. Türkiye Alevilerle ilgili tarihsel yüzleşmesini yapacak ve tarihe karşı olan hesabını verecektir” diyen, AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın yazısında şu ifadeler yer alıyor:

 ‘‘Strasbourg’a giderken…

30 Kasım 2021 Strasbourg

24 Kasım 2021 tarihinde Schleswig-Holstein Eyaleti ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu arasında Hakeşitliği Anlaşması imzalandı.

Peki bu ne anlama geliyor, Aleviler açısından tarihsel değeri ve önemi nedir?

Örgütlü Alevi hareketi bulunduğu ve temsiliyet yetkisini kullandığı her platformda Alevi katliamlarının hesabını soracağını sürekli dile getirdi.

Asıl sorulması gereken soru ise, katliamların hesabı nasıl sorulacak?

Tarihsel Alevi katliamlarına baktığımızda, katliamları yapan ya da yaptıranların hemen hemen hepsi şuan yaşamıyor Yaşayanları da silah alıp öldürmeyeceğimize göre, peki nasıl hesap soracağız?

Görünen ve gerçek olan şudur ki, yüzleşme, hesap sorma kişilerle değil, bir zihniyetle olduğu gerçeğidir.

Peki tarihsel yüzleşme ve hesaplaşma nasıl olacak?

Dönüp Alevilerin tarihine baktığımızda sorunun cevabını katliamların yaşanmasına neden olan gerekçelerde bulabiliriz.

Nedir bu gerekçeler?

Barış, özgürlük ve demokrasi adına toplumsal sorumluluk üstlenmeleri, zalimlere karşı, mazlumdan yana olmaları katledilmeleri için önemli nedenlerin başında gelir. Bu nedenle tarihin zalim iktidarları konumlarını korumak amacıyla en güçlü toplumsal muhalefet olan Alevileri hep bir tehdit olarak görmüş, hedef almış ve çok ağır bedeller ödettirmiştir

Çok ağır bedeller ödeyen Aleviler asla zalimlere boyun eğmediler, teslim olmadılar. En büyük ütopyası olan Rızalık Şehri’ni kurma mücadelesinden vazgeçmediler.

Aleviler kendi özelinde hem katliam hem de çok ağır hakaretlere maruz kaldılar. Pirleri, önderleri, talipleri, aşıkları, ozaları katledildiler. Yerinden yurdundan edildiler. Ana bacı tanımaz dediler. Namusu helal, katli vaciptir dediler.

Bu gerçeklerin ışığında bu zorba, zalim, faşist tarihsel zihniyetle hesaplaşmak, bugün mücadele eden Alevilerin kendi tarihine karşı, ecdatlarına karşı en önemli ve onurlu sorumlulukların başında geliyor.

Gelelim sorduğumuz soruların cevabına…

Avcılık yapan birinin cem erkanına alınmadığı bir inanç toplumunun tarihsel yüzleşmeyi ve tarihsel hesaplasmayı ecdatlarının uğruna canlarını feda ettiği inançlarını, kimliklerini, manevi değerlerini yaşatabiliyor ve hak ettiği yerlere getirebiliyorsanız, bu yüzleşmeyi ve hesaplaşmayı gerçekleştirmiş olursunuz.

Almanya Alevi hareketi 32 yıllık demokratik hak mücadelesinde elde ettiği anayasal haklar ve başarılarla birlikte bahsettiğimiz tarihsel yüzleşmeyi ve hesaplaşmayı başarmıştır.

Nasıl mı?

Türkiye’de Alevi inancının inkar edildiği, Cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edilmediği, Ana/dedelerin inanç önderi olarak kabul edilmediği, Diyanet ve zorunlu din dersleri gibi asimilasyon politikalarının uygulandığı, her türlü hakaretlerin yaşandığı, katliamların yapıldığı bir dönemde, tüm baskı ve tehditlere inat Almanya Alevi hareketi, Almanya’da yaşan Alevilerin anayasal tüm haklarını elde edip, hak ettiği yere gelmesini sağlayarak, zorba, zalim, faşist zihniyete en güzel cevabı vermiştir.

Almanya’da Alevi inancının tanınması, Cemevinin ibadethane olarak kabul edilmesi, Ana/dedenin inanç önderi olarak kabul görmesi, Kamu tüzel kişilik statüsü, Hakeşitliği anlaşmaları, Alevilik dersleri, Üniversitelerde kürsü gibi anayasal tüm hakları elde ettiler.

İnançlarını, kimliklerini, ilkelerini yaşamak ve yaşatmak istedikleri için katledilen ecdatlarının uğruna öldükleri değerleri dünaya tanıttılar, kabul ettirdirler ve hak edilen yerlere taşıdılar. Saygın bir inanç toplumu, imajı, prestijli ile parmakla gösterilen toplumlarda bir tanesi olmayı başardılar.

Almanya Alevi hareketi bu anlamıyla zorba ve zalim olan zihniyetle tarihsel yüzleşmeyi ve tarihsel hesaplaşmayı böylelikle başarmıştır.

Daha bitmedi, sıra TÜRKİYE’DE…

AİHM Aleviler ile ilgili aldığı kararların Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından uygulanmaması nedeniyle, Avrupa Bakanlar Komitesi 30 Kasım 2021 tarihinde Straßburg’da Avrupa Konseyi binasında bir araya geliyor.

Biz yeri geldi parlementodaydık, yeri geldi alanda, yeri geldi etkinliklerimizde. Her platformda hak, hukuk, adalet için mücadele ettik. Bu mücadelede önemli günlerden biri de 30 Kasım Avrupa Konseyi önünde olmak ve Türkiye’nin kendi tarihi ile yizlesmesi ve hesap verebilmesi için diplomatik ve örgütsel baskıyı her alanda daha da yükseltmeliyiz ve güçlendirmeliyiz.

Er ya da geç Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de Alevilerin anayasal tüm haklarını tanıyacaktır. Türkiye demokratikleşecekse bundan başka bir çözüm de olamaz. Türkiye Alevilerle ilgili tarihsel yüzleşmesini yapacak ve tarihe karşı olan hesabını verecektir.

Her canı, her dostu demokrasi, hak, hukuk ve adalet için yanımızda görmek istiyoruz.

30 Kasım 2021

Saat 11:00

Conseil de l’Europe

Av. du l’Europ‘‘

67000 Strasbourg

Strasbourg’da buluşmak dileğiyle.

Aşk ile.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.