Doların 13 lira bandına yerleşmesiyle Türk parasının üç aydaki değer kaybı yüzde 57’yi aştı. Bu durum birçok sektörde ardı arkası kesilmeyen zamları beraberinde getirdi.

Hayat pahalılığı her geçen gün kendisini daha fazla hissettirirken, ana muhalefet partisi CHP ‘acil erken seçim’ çağrısıyla sahaya çıkıyor. İlk miting, bugün  Mersin’de yapıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine “Türkiye’yi bu ayıptan çekip çıkaracağım. Bundan emin olmanızı istiyorum. Umutsuzluğa yer yok, bütün sorunları çözeceğiz” diye başladı.

CHP lideri, ‘Tayyip istifa’ sloganlarına “Onun istifa etmesine gerek yok, onu göndereceğiz zaten” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Türkiye’yi bu ayıptan çekip çıkaracağız. (Tayyip istifa sloganları üzerine) Gitmesine gerek yok onu zaten göndereceğiz. Edeple göndereceğiz, demokrasi ile göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan. Birileri gidecek.

– Millet gelsin konuşsun dedik. Onlar duymazlar. Gerçeklerden yola çıkarak Türkiye’nin sorunlarını çözmek zorundayız. Dün TÜİK’e gittim. Bunlar markete gitmiyor mu? Fatura ödemiyor mu? Görmüyorlar mı rakamları? İstatistikler üzerinden emeklinin, asgari ücretlinin, memurun aylığını belirliyorlar. Yani milyonların maaşını düşük rakamlardan belirliyorlar. Üniversite hocaları da hesap yaptılar. TÜİK yüzde 3 belirliyor, onlar yüzde 9 belirliyor. Hangisi doğru? Eli kalem tutanlar, hocalar, bir yerden talimat almayanlar, doğruları halkla paylaşmayı şiar edinenler doğru rakamları söylüyor. Ben TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim. “Hangi araştırmaları yaparak bu rakamları buldunuz” diye soracaktım. İlk tek Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir yere giderken önümüze duvar ördüler. Sanıyorlar ki o duvar bizi esir alacak, duvarı aşmayacağız. Sizin duvarlarınız bize vız gelir.

– Sarayın vesayetinden Türkiye’yi kurtaracağız. Yarın sandık gelecek ve gideceğiz. Herkesin kazanması için, bir dikta yönetimini sandıkta alaşağı edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum. Türkiye’de 2 Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor, çünkü eken çiftçi zarar ediyor.

– Senin derdin fakire, fukaraya emekçiye nasıl zulmederim. Senin derdin bu. Allah’ın izniyle iktidar olacağız. İlk bir hafta içinde çiftçinin bankalara olan, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçların faizlerini bir haftada sıfırlayacağız. Ziraat Bankası çiftçi dostu bir banka olacak. Faize karşıysan neden bu faizleri silmiyorsun. Esnafın da bütün sorunlarını çözmek benim boynumun borcu olacak.

– Mafya düzeni, uyuşturucu baronlarıyla işbirliği yapılan düzeni değiştireceğim. Siyaset ahlaklı insanların düzeni olacak. Siyaset rüşvet al, cebini doldur, zengin ol siyasetine son vereceğim. Hiçbir rüşvetçiyi, yolsuzluk yapanı devlet kadrolarında barındırmayacağım. Hepsinin görevine son vereceğiz. Harcadığımız her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Para benim değil, sizin paranız. Sizin paranızı harcarken size hesap vermek benim namus borcum olacak.

– Üreten, alınteri döken, bu memleket için çalışan herkesin hakkını koruyacağım. Milleti Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet etmekten kurtaracağız.

– Milyonlarca gencimiz işsizken, üniversite mezunu gençlerimiz iş bulamazken, 5 yerden 6 yerden maaş alınan düzeni sonlandıracağım. Hakça bir düzen gelecek. Gençlerimiz, umudumuz olan gençler, KPSS’den 85 puan, 90 puan alıyorlar. Ama sözlüye gelince dayıları yok, torpili yok, eleniyorlar. Bu düzeni değiştirmek Kemal kardeşinizin boynunun borcudur. 20 yıldır iktidardalar, yurt sorununu çözemediler. Bir yıl içinde Türkiye’de yurt sorunu kalmayacak. Atama bekleyen öğretmenler, engelliler, kadro açığı olan sağlık çalışanları, EYT’liler hiç meraklanmayın, bu kardeşiniz kendisini halka vakfetmesini bilir. Bizim saraylarla köşklerle işimiz yok. Bizim işimiz vatandaşın huzuru, vatandaşın bereketi. Bunu birlikte yapacağız. Bütün dünya görecek.

– Sevgili peygamberimiz “Cennet anaların ayağının altındadır” der. Her gün kadın cinayetleriyle karşılaşıyoruz. Cinayet giriyor, takım elbise giyiyor, iyi hal indirimi alıyor. Bu düzeni değiştireceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni bir hafta içinde tekrar yürürlüğe koyacağız.

– Bu bölgeye yatırım yapılacak. Akdeniz üzerinde yükselen bir Mersin’i, Akdeniz havzasında yükselen bir Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtacağız.

– Dönem kavga dönemi değil, çekişme dönemi değil, birleşme dönemidir. Sorun memleket sorunudur, vatan sorunudur, bayrak sorunudur, millet sorunudur. Birlikte olmak zorundayız. Biz birlikte olmak zorundayız. Hiç kimsenin inancı, kimliği siyasetin konusu değildir. Kutuplaşmaktan yana değiliz, kucaklaşmaktan, birlik olmaktan yanayız. Türkiye’nin bütünlüğü, kalkınması, Türkiye’nin bölgesinde güçlü bir devlet olarak yürüyebilmesinin yolu beraber olmaktır, birlik olmaktır ve saraydan kaçınmaktır.

– Türk lirasını pul yaptılar. Türk lirası bu ülkenin şerefidir. Türk lirasını yeniden hak ettiği yere getirmek bizim boynumuzun borcudur. Bu iktidarın izlediği politika milleti fakirleştirmek. Batının emperyal güçlerine bizim fakirliğimizi satmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Ülkeyi hak ettiği görkemli yere çıkaracağız.

– Sevgili gençler, sizin hayalleriniz benim hedefim olacaktır. Umutsuzluğa kapılmayın. 6 ay içinde çarkların nasıl döndüğünü, Türkiye’nin nasıl rahatladığını, bu ülkenin insanlarının nasıl başı dik gezdiğini göreceksiniz. Biz Kuvay-i Milliyeciyiz, insanlarımızı seviyoruz.

– Türkiye’de değişim rüzgarları esiyor. Buna engel olmak mümkün değil. Halk varsa her şey bitmiştir.