Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hasta Mahpus Siyasetçi Aysel Tuğluk Serbest Bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “Hasta Mahpus Siyasetçi Aysel Tuğluk Serbest Bırakılsın!” Başlıklı Basın Açıklaması Gerçekleştirdi.

Hapishane Komisyonu tarafından dernek binasında yapılan basın açıklmasında, hasta  mahpus siyasetçi Aysel Tuğluk için serbest bırakılsın çağrısı yapıldı.

Hapishane Komisyonu tarafından yapılan açıklamada; “Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin önlenmesi için yürüttüğümüz mücadelenin talepleri ülkeyi yönetenler tarafından büyük bir dirençle karşılanmakta, hapishanelerden gelen ihlal bildirimleri, ihlallere her geçen gün yenilerinin eklendiğini göstermektedir. Nitekim şartlı tahliye ve denetimli serbestlik haklarının keyfi olarak engellenmesi, infaz yakma ve çıplak arama ile daha da ağırlaşan hak ihlalleri ve sistematik hale getirilen ağır tecrit, S Tipi Hapishanelerle başka bir boyut kazanmış bulunmaktadır.

Hapishane koşullarının ve hak ihlallerinin bir bütün olarak mahpusların sağlığına olumsuz etkisi ve tedaviye erişimde yaratılan engellerin mahpusların yaşam haklarına yarattığı ağır tehdit ve ağır sonuçları bilinmektedir. Sağlığa ve tedaviye erişimde yaşanan sorunlarla mücadele etmeye, yetkilileri uyarmaya, yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz.
501. F Oturmasında bu hafta, hasta mahpus siyasetçi AYSEL TUĞLUK’un durumunu sizlerle paylaşacağız.

Siyasetçi Aysel Tuğluk, 28 Aralık 2016 tarihinden bu yana tutuklu olup halen Kandıra 2 Nolu F Tipi Hapishanesinde tutulmaktadır.
Genç bir siyasetçi olan Aysel Tuğluk uzun ve meşakkatli siyasal yaşamı boyunca sayısız zorluğa göğüs germiş, birçok hukuksuzlukla karşı karşıya kalmış ve bunların hepsini mücadelesinin bir parçası görerek sabır ve metanetle karşılamıştır. Ancak sevgili annesi Hatun Tuğluk’un 13 Eylül 2017 tarihinde ölümünün yol açtığı acı daha dinmeden yaşadığı kabulü imkansız olaylar, yaşamına yeni yükler getirmiştir.

Annesi Hatun Tuğluk’un Ankara İncek Mezarlığına defni sırasında, Aysel Tuğluk ve annesinin naaşı özel olarak yönlendirilmiş bir grubun faşizan saldırısına maruz kalmış, bu ırkçı saldırı yetkililer tarafından önlenmemiş ve nihayetinde annesinin naaşı mezarından çıkarılarak memleketine götürülmek zorunda kalınmıştır. Kamuoyunun yakından bildiği bu çirkin saldırı, Aysel Tuğluk’un hem bedenen hem ruhen ağır biçimde yıpranmasına ve bu yıpranmaya bağlı Demans hastalığının gelişmesine yol açmıştır. Söz konusu durum Üniversite Adli Tıp Anabilim Dalı raporunda da açıkça zikredilmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan 12.07.2021 tarihli ve hastanenin çok sayıda biriminin incelemesi neticesinde oluşturulan raporda Aysel Tuğluk’un; “demans” hastalığından muzdarip olduğu, hayatını sürdürmek
için ikinci kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu açık biçimde belirtilmiştir. Kurul, ceza infaz kurumu koşullarında yaşamını yalnız biçimde idame ettiremeyeceğine vurgu yaparak, cezasının infazının ertelenmesi gerektiğini dile getirmiştir.

Bu tartışma götürmeyen tıbbi hakikate rağmen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı; Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun , “hayatını yalnız biçimde idame ettirebileceği “ vurgusu taşıyan aynı günlü ve
fakat tıbbi dayanaktan yoksun raporunu esas alarak, 03.09.2021 tarihinde infaz erteleme talebini reddetmiştir.

Aysel Tuğluk için; annesinin naaşına yönelik ağır saldırının haksız tutukluluk ve hukuksuz ceza kararı ile birleşerek yarattığı ağır tabloya, şimdi de tıbbi hakikatlere aykırı biçimde hapishanede tutulması
eklenmiştir. Hastalığı hızla ilerleyen Aysel Tuğluk’un yaşamı bu kararla riske sokulmuştur. Hukuken verilmesi şart olan infaz ertelemesi kararının geciktirilmesi bir suçtur. Kararın geciktiği her gün suç tekrarlanmaktadır.
Kamu görevlilerini bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmaya davet ediyoruz.

İnsan hakları, adalet ve demokrasi talep eden bütün kesimleri bu adaletsizliğe dur demeye çağırıyoruz.

İnsan hakları savunucuları olarak; sağlık ve tedavi hakkına yönelik her türlü engelin ortadan kaldırılmasını, AYSEL TUĞLUK ve tüm hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyor, hasta mahpusların sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa
çağırıyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.