Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Milletvekili Zeynel Özen :Bir Cumhurbaşkanı yalan söylemez, haddini bil!- Video

HDP  İstanbul Milletvekil Zeynel Özen, bugün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AKP Genel Başkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda Siirt’te demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerine yönelik yaptığı konuşmada,  AABF’yi kast ederek, ”Almanya’da özellikle Alevilikten öte Alisiz Alevilikle, adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri  olmuştur” ifadelerini kullanmasını sert bir dille elieştirdi.

”BİR CUMHURBAŞKANI YALAN SÖYLEMEZ, İFTİRA ATMAZ, İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİRMEZ!”

Sözlerine bir Cumhubaşkanı’nın yalan söylelmemesi, iftira atmaması ve insanları ötekileştirmemsi gerektiğini ifade ederek başlayan Zeynel Özen, AKP’li Cumhubaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıllardır Alevilere yönelik dile getirdiği  yalan ve iftiralarla Alevileri ötekileştirdiğini söyledi.

Tayyip Erdoğan’ın Siirt’teki konuşmasında AABF’nin geçtiğimiz yıllarda Alman devletinde 30 milyon avro destek aldığı iddiasını ileri sürmesinin külliyen yalan olduğunu ifade eden Özen, ”AKP Genel Başkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda Siirt’te yaptığı konuşmada, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonunu kast ederek “Almanya’da özellikle Alevilikten öte Alisiz Alevilikle, adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri olmuştur” ifadesini kullandı. Bir cumhurbaşkanı yalan söylemez, iftira atmaz, insanları ötekileştirmez. Ama AKP genel başkanı Erdoğan; Siirt’teki konuşmasında Avrupa’daki Alevi kurumlarına iftira attı. 30 milyon avro destek aldıkları iddiası külliyen yalandır” dedi.

”BÜTÜN DİĞER ÜLKEKERİ KENDİLERİ GİBİ SANIYORLAR”

” Cemevleri kırmız çizgimizdir” diyen diyanete bütçeden 7 -8 bakanlığın bütçesine eşit pay ayırmalarılmasın eleştiren Özen, sözlerini şu ifadelerile şürdürdü: ” Diyanete 7-8 bakanlığın bütçesine eşit pay ayırmalarından dolayı bütün diğer ülkeleri de kendileri gibi sanıyorlar. Oysaki Laik-demokratik ülkelerde devletler inançsal hizmetlere 1 kuruş vermez. O kurumların sadece sosyal, kültürel, eğitsel çalışmalarına maddi proje destekleri sunarlar. Bununda inanç ve dini faaliyetle uzaktan yakından alakası yoktur. Bakın burada örnek amaçlı 2014-2017 yılları arasında, Alman resmi hükümet raporlarındaki, inançlara projeleri kapsamında aktarılan bütçeleri açıklayayım. 4 Yıl içinde Erdoğan’ın bahsi geçen Alevi Kurumlarına aktarılan bütçe sadece 596 bin 117 euro, Buna karşın Diyanetin Almanya temsilciliğini yapan DİTİB ve diğer 4 çatı kuruluşun projelerine aktarılan bütçe ise tam 13 katı olarak; 7.645.221 euro” olduğunu belirtti.

‘‘ AABK ONURSAL BAŞKANI TURGUT ÖKER’İN HİÇBİR ZAMAN CHP İLE HİÇBİR ALAKASI OLMAMIŞTIR‘‘

Özen konuşmasında, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Şiirt’teki konuşmasında, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’i kaste derek, oradaki birini CHP’den aday yapmak istedileri bağlamında söylediği sözlerin asılsız olduğunu şu ifadelerle dile getirdi: ”Ayrıca Erdoğan o konuşmasında AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’i kast ederek CHP aday yapmak istedi diyerek bir başka iftira daha attı. Oysa Turgut Öker’in hiçbir zaman CHP ile hiçbir alakası olmamıştır. 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna Bağlı 300 civarı Cemevinin %98’nin onayıyla HDP’den aday gösterilip, Alevileri temsilen seçilmiştir” deye ifade etti.

‘‘ ERDOĞAN BİZ ALEVİLERE KARŞI TARİHSEL ÖN YARGILARDAN ASLA KOPMUYOR!‘‘

Özen, Tayyip Erdoğan’ın Alevilere karşı beslediği tarihsel ön yargılardan kopmadığın için Siirt‘te Alevileri yönelik iftiralardan ibaret olan açıklamlar yaptığını, şu ifadeleri kullanarak dile getirdi: ”Siirt’teki bu iftira dolu açıklamalarından da anlaşıldığı üzere; Erdoğan biz Alevilere karşı tarihsel ön yargılarından asla kopamıyor.‘Biz Alevileri olduğu gibi kabul etmek yerine bizlerin değerlerini manipüle edip içini boşaltmakla uğraşıyor. Maalesef şu anki iktidarın düşünce kodları; kendi gibi olmayanların yaşam tarzlarını sapkın veya hastalıklı görme alışkanlığı üzerine kurulu. Geçmişten günümüze mirasını taşıdıkları ve Alevi katliamlarıyla meşhur zihniyetlerinin tarihsel misyonlarını halen devam ettiriyorlar.”

‘‘ BURADAN ERDOĞAN’A SESLENİYORUM: SİZİN ALEVİLER KONUSUNDA GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SİCİLİNİZ BOZUK!‘‘

Konuşmasına,  Erdoğan’ın Karacaahmet Sultan Dergahı’nı yıkmak girişimine değinerek  devam eden Zeynel Özen, Erdoğan’ın Aleviler konusunda sicilinin bozuk olduğunu, Madımak Katliamı davasının zaman aşımına uğramasını “hayırlı uğurlu olsun” diyerek, sevinçle karşıladığını, AİHM’ın   Alevilerın hak ve özgürlüklerine ilişkin verdiği lehine kararların hiçbirini yerine getirmedini şu sözlerle ifade etti: ”Buradan Erdoğan’a sesleniyorum; sizin Aleviler konusunda geçmişten günümüze siciliniz bozuk. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldunuz, 1 hafta sonra belediye dozerlerini Karacaahmet cemevi önüne yığıp, 500 yıllık bir inanç merkezini yıkmaya çalıştınız. Cemevinin önünde insanlar direnmeseydi bugün Aleviler için büyük öneme sahip olan böyle bir tarihi dergâh yok olacaktı. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinizde de aynı yıkıcı tutumlarınıza devam ettiniz. Madımak katillerinin davasının zaman aşımına uğramasını “hayırlı uğurlu olsun” diyerek, sevinçle karşıladınız. Bu katliamın avukatlarının hepsine iktidarınızda makamlar, rütbeler, ödüller verdiniz. Katliam sanıklarını özel afla salıverdiniz. AİHM’de biz Aleviler lehine verilen kararların hiçbirini yerine getirmediniz” diye sordu.

”ALEVİLERİN’DE CUHURBAŞKANI OLDUĞUNUZU GÖSTEREN TEK BİR OLUMLU ADIM ATTINIZ MI?”

Konuşmasında, Erdoğanîn  Aleviler açısından tek bir olumlu adım atmadığın dile getiren Özen, Erdoğan’ın  ‘Alisiz Alevilik’ kavramını  sık sık  kullanarak, Alevileri bu zemin üzerinden hareket ederek bölmek istediğin belişrterek, şunları söyledi:

”Bugüne kadar Alevilerin de Cumhurbaşkanı olduğunuzu gösteren tek bir olumlu adım attınız mı? Aleviler için bugüne kadar 1 tane bile; vali, kaymakam, emniyet müdürü ve üst düzey bir yönetici atadınız mı?

Aleviler için taş üstüne taş koymadınız. Siz Aleviler konusunda sadece yıkmayı, yok etmeyi, asimile etmeyi ve iftira atmayı iyi bilirsiniz. Siz bugüne kadar Alevilerin hangi acısına veya mutluluğuna ortak oldunuz?

Erdoğan’ın bu ‘Alisiz Alevilik’ yaygarasının neye hizmet ettiğini biz çok iyi biliyoruz. Bu, bizleri ayrıştırmak ve birbirimize düşürmek için ortaya atılan bir tartışma. Alevilikte esas ‘Yol bir, sürek bin birdir.’

Biz o ‘Yol’ un yaşaması ve birliği için mücadele ederken, ‘Sürek’lerimizin farklılıklarını zenginliğimiz bildik. Kimse kimseye kendi süreğini dayatmaz. Herkes istediği gibi inancını yaşar. Tüm bunları, Aleviliği sadece ‘Ali’yi sevmek’ olarak anlayan Recep Tayyip Erdoğan’ın anlamasını tabi ki beklemiyoruz. Sünni tarikatlar arasındaki farklara, fıkhi tartışmalara girmek bir Alevi olarak nasıl benim haddim değilse, Aleviler içindeki teolojik çeşitliliği nifak sokucu şekilde ayrıştırmakta kimsenin hakkı ve haddi değildir. Bu Tayyip Erdoğan olsa bile böyledir” ifadelerini kullandı.

”BİZ ALEVİLER OLARAK BİLİYORUZ Kİ NEFRET DİLİNE EN İYİ CEVAP: BU YEZİT VE MUAVİYE OYUNLARINA DÜŞMEMEKTİR”

”Biz biliyoruz ki asıl sorun Alevilerin ana vatanlarında mahrum bırakılan eşit yurttaşlık haklarına Avrupa’da yaşadıkları ülkelerde elde etmesidir‘‘ diyen Zeynel Özen, konuşmasın sonuna yaklaşırken, şu ifadeleri kullandı: ”Oralarda bir inanç topluluğu olarak kabul edilmesidir. Buradan Erdoğan’a sesleniyoruz; artık yeter! Bizden elini ve dilini çek! Bu nefret dili, kin ve düşmanlık yaymaktan başka bir işe yaramıyor. 20 yıldır bunu yaptınız da n’oldu? Erdoğan’a bu çağrıyı yapıyoruz, ama Erdoğan’ın ruh hali bu çağrıyı duyacak durumda değil. O kendine yeni kullar yaratma arayışına devam ediyor. İktidarını sürdürebilmek için dini kullanmaya devam ediyor.”

Özen konuşmasını ”Biz Aleviler olarak biliyoruz ki nefret diline en iyi cevap; bu yezit ve muaviye oyunlarına düşmemektir” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.