Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MARAŞ’TA KATLEDİLENLER, KATLİAMIN 43. YILINDA ERENLER CEMEVİ’NDE ANILDI- VİDEO

Türkiye tarihinin en karanlık katliamlarından biri olan Maraş Katliamı’nın üzerinden 43 yıl geçti.

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler katliamın 43 yılında, katliamın yaşandığı yerlerden biri olan Yörük Selim Mahallesi’nde anıldı.

Alevi Kurumları’nın yöneticileri, 43. Yıl önce Maraş’ta evlerinde katledilenlerin anısına evlerinin kapılarına 24 Aralık akşamı karanfiller bıraktılar. 25 Aralık’ta ise Mehmet Mengücek’in ve Gıjık Dede’nin mezarları ziyaret edildi.

19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev ve 70 iş yeri tahrip edildi. Aleviler ve devrimcilerin hedef alındığı katliamda, resmi olmayan beyanlara göre ise 500’ün üzerinde insan yaşamını yitirdi.

Alevi kurumları her yıl olduğu gibi, bu yılda Maraş Valisi’nin anmayı yasaklama çablarını Maraş’a gidip katliamın yapıldığı yerlerden bir olan Yörük Selim Mahallesi’nde yürüyüş düzenleyerek ve ardından Erenler Cemevi’nde gerçekleştirdikleri anmayla boşa çıkardılar.

 

Polis kuşatması altında coşkulu sloganlarla Erenler Cemevi’ne yürüyen Aleviler, Alevi kurum temsilcileri ve Alevilerin dostlar, hap birlikte cemevinde düzenlenen anmaya katıldılar. Delil uyandırıp gülbank okunan anmada, katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Selamlama konuşmasının ardınada yol aşkına semah dönüldü.

Erenler Cemevi’nde yapılan anmada Halkların Demokratik Partisi ( HDP) İstanbul Millvekili Zeynel Özen, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat ve ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül dede, Maraş Katliamı’na ve içinden geçtiğimiz sürece ilişkin birer konuşma yaptılar.

Maraş Katliamı’nın 43. Yıldönümü dolayısıyla 25 Aralık’ta Maraş’ta yapılan anmaya, Maraş’taki Alevilerin yanı sıra Avrupa’dan ve Türkiye’nin birçok kentinden gelen Aleviler ile demokratik kitle örgütlerinin, sandıkların ve siyasi partilerin temsilcileri, ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Musa Kulu, AABK Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankaya, AABK Yönetim Kurulu Üyesi İsrafil Erbil, İsviçre Alevi Birlikleri Fedrasyonu Başkanı Cem Bitnel, BAF Eş Başkanı ile Halkların Demokratik Partisi ( HDP)  Milletvekilleri  Zeynel Özen, Kemal Bülbül, HDP Parti Meclisi üyesi Nesimi Aday,  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile çok sayıda Alevi kurum yöneticisi, Köy ve yöre derneklerinden gelen duyarlı insanlar katıldı.

Erenler Cemevi’nde gerçekleştirilen anmada yapılan konuşmlardan kısa kesitler:

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen: ”AKP ve kalemşörleri her gün Alevilere saldırıyor. Toplumda da bir değişim yok. Maraş Katliamı ile yüzleşmek için biz buradayız. Bizim istismar ettiğimizi söyleyenler insanlığını kaybetmişler. Hala mezarlarımızın yeri belli değil. İnsanlar dua okuyacakları bir mezar istiyorlar. Maraş yarası hala kanıyor. Bize yapılan hiç bir katliamı unutmayacağız. Hesap soracağız. Yüzleşme olana kadar bu davanın takipçisi olacağız”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: ” Maraş,  NATO, kontgerilla, MHP ve ordu eli ile gerçekleşmiştir.Katliamlar ile yüzleşilmiyor ise yeni katliamların adımı atılacak denektir. Eğer Maraş ile yüzleşilseydi Sivas, Çorum, Ankara, Suruç olmayacaktı. Bunun bedelini bizleri birbirine düşman yaparak ödetiyorlar. Bu yaranın kabuk bağlaması, birbirimizin yüzüne bakmak için utanmak gibi bir derdimiz olmalı. Katliamla yüzleşmezsek Maraş’ın acısı ve hüznü hiçbir zaman son bulmayacak. O dönemde bu kolluk kuvvetleri neredeydi? Bu tedbirlerin milyonda biri alınsaydı bu insanlar toprağa düşmeyecekti. Devlet bu katliam ile yüzleşmeli, katilleri ve organize edenleri ortaya çıkarmalı” deye ifade etti.

Avrupa’daki Alevi kurumları adına söz alan AABK Eşit Başkanı ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat: ”Her yıl burada toplanıyoruz, yaşamını yitirenleri anıyoruz. Katliam yapanların eline ne geçti? Buradan sürdükleri Aleviler Avrupa’da inançlarını özgürleştirdi. Cemevleri Avrupa’da inanç merkezi. Bizi katlettiniz ama amacınıza ulaşamadınız. Türkiye’de kimliğimizi kabul edeceksiniz. Eşit yurttaşlık hakkını vereceksiniz. İnkar ederek bir yere varamazsınız‘‘ diyen Mat, konuşmasına, şu ifadelerle devam etti: ‘‘ Bizi çembere almış polisler ama korkmuyoruz, geçen sene olduğu gibi buradayız. Biz kimliğimizi yaşamak istiyoruz. Aleviler örgütlü artık, hesap soracağız.”

Türkiye’deki Alevi- Bektaşi kurumları adına konuşma yapan Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF)  Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: ”Yüzlerce canımızı 43 yıl önce katlettiler, binlercesini sürdüler. Maraş’ta Alevilerin sözü geçiyordu. Alevilerin varlığına tahammül edemeyenler organizeli bir katliam planladı. Biz Kerbela, Sivas ve Maraş’ı Cuma günü yaşadık. İnsanlar canice katledildi. Burada verilen mücadele mazlum ile caninin davasıydı. Bu davayı unutturmayacağız. Yüzleşme olana kadar buralardayız. Bu yolun, erkanın bir sahibi var. Mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bize unutturmaya çalışıyorlar. Bunun yolları ise anmayı yasaklamak. Ama bizler bu zihniyet ile yüzleşene kadar kadar buradayız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.