Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gaziantep’teki Yunus Emre Cemevi’ne Tayyip Erdoğan‘ın posteri asıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Gaziantep Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi yanındaki alanda gerçekleştirilen Panorama 25 Aralık Kahramanlık Müzesi, Şehitkamil Vadi Park, AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ve Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası, Yunus Emre Cem Evi gibi yapımını tamamlanan projelerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kendisine gösterilen karşılamadan memnuniyetini dile getirdi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gaziantep’teki toplu açılış törenin içinde Yunus Emre Cemevi’nin açılışınıda gerçekleştirdi. Cemevi açılışın gerçekleştirdiği gün Alevi Kültür Derenekleri ( AKD)  Gaziantep Şubesi Yunus Emr Cemevi’nin girşine  Tayyip Erdoğan posteri asıldı.

Daha önce Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından da ziyareti  edilen Yunus Emre Cemevi’nin girişine AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterinin asılması, Aleviler arasında tepkiyle karşılandı.

Cuhurbaşkanı Erdoğa toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından  yapıldığına vurgu yaptığı  Yunus Emre Cemevi’ne ilişkin, şunları söyledi: ”Alevi yurttaşlarımın talepleri doğrultusunda Büyükşehir Beleyemiz tarafından muhteşem bir şaheser yaratmışlar. Emekleri baki olsun” dedi.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Yapılmasına 2019 yılında karar verilen Yunus Emer Cemevi’ne ilişkin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, o dönem yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullanmıştı: ”Bir an önce bitirip o güzel kubbenin altında hep beraber cem olmayı o toplanmayı hepimize Allah nasip etsin. Hz Ali’yi sevmek hepimizin boynunun borcu. Hazreti Ali peygamberimizin sırdaşı, yoldaşı, en yakın arkadaşı, İslam’ın kılıcı, ahlak abidesi. Bizim medeniyetimiz Hz Mevlana, Yunus Emre’nin medeniyeti. Horasan’da yeşeren bu düşünce Pir Sultan Abdalların Hacı Bektaşi Velileri yetiştirdi. Hepsi bizim değerimiz.

Hiç unutmuyorum 15 Temmuz gecesi, İstanbul’dan acil bir şekilde döndüğümde,  ortak değerlerimizin sadece sözde olmadığını orada gördüm. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız için en önde olan Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Başkanı Yılmaz ve bütün arkadaşlarıydı. Çanakkale ruhu da, Gaziantep modeli de budur. Bu hamur çok sağlam bir hamur.  Allahu Teâlâ yüce kitabında, ‘bunun vahdet içinde birlik olduğunu, bunun kendisinin büyüklüğü ve zenginliği olarak’ söylüyor. Bu duruma karşı bizim başka söyleyecek bir sözümüz olabilir mi? O kadar güzel bir eser var ki ortada bunu birlikte paylaşalım. Bir an önce bitirip o güzel kubbenin altında hep beraber cem olmayı o toplanmayı hepimize Allah nasip etsin.” demişti.

Yunus Emre Cemevi’nin yapılmasına karar verldiği dönem Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şube Başkanı olan İsmet Kurt, böylesi önemli bir çalışmanın seçim yatırımı olarak değerlendirilmesinin yanlış olacağına vurgu yaparak, Yunus Emer Cemevi’nin AKP’li belediye tarafından yapılmasını ”2 yıldır güzel gönüllü insanların mücadele verdiği bir çalışma” olarak  değerlendirmişti.

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi önceki Başkanı Yılmaz Demirdelen ise cemevinin yapılmasısına ilişkin şöyle bir değerlendirme yapmıştı:” Ortak yürütülen projenin hayata geçmesi için yaklaşık 2 yıldır başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, eski Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve diğer paydaşların gönülden ortaya koyduğu çaba ve özveriye teşekkür ederim” demişti.

Yapılan bu değerlendirmeler bize Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterinin  Yunus Emr Cemevi’nin girşine AKP’nin zorlamasıyla değil, Cemevi yönetiminin rızalığıyla asıldığını gösteriyor.

Suna Demir

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.