Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Britanya Alevi Birlikleri Federasyon ( BAF) Eski  Başkanı İsrafil Erbil gözaltına alındı!

Maraş Katliamı anması için  Türkiye’ye gelen  Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu önceki dönem Genel Başkanı İsrafil Erbil, İzmir’de gözaltına  alındı. AABK Genel Yönetim Kurulu Üyesi  Erbil, İzmir/ Gaziemir -Sarnıç Polis Karakolu’na gözaltında tutuluyor. Erbil’in ifadesinin alınmasının ardından yarın savcılığa çıkarılmas ıbekleniyor.

Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( BAF) yazılı bir açıklama yaparak, İsrafil Erbil’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

‘‘İsrafil Erbil bir an önce serbest bırakılmalıdır‘‘ ifadelerinin yer aldığı BAF açıklaması şöyle:

‘‘ Federasyonumuzun önceki dönem başkanı İsrafil Erbil, Maraş anması için gittiği Türkiye’de gözaltına alınmıştır.

“Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” gerekçesiyle İzmir’de gözaltına alınan Erbil, Gaziemir Sarnıç Polis Karakolu’na götürülmüştür. Erbil’in ifadesinin alınmasının ardından yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Erbil, geçen yıl da Maraş anmasına giderken bir önceki yıl anmada yaptığı konuşmadan dolayı Türkiye’ye girerken havalimanında gözaltına alınmış ve hakkında dava açılmıştı.

Türk devletinin özelde Alevi toplumuna genelde de tüm demokratik kamuoyuna tahammülsüzlüğü ve baskısı giderek artmış ve artık sınırları aşmıştır.

Doğrudan devletin en tepesindeki isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Alevi hareketi hedef haline getiriliyor ve nefret söylemi yaygınlaştırılıyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan’ın Burdur’da cemevinin açılışında yaptığı konuşmanın AKP’li Burdur Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in kürsüye yürüyerek kesilmesi bu saldırının bir parçasıdır.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir televizyon programında Avrupa’da yaşayan Alevilerin bulundukları ülkelerden para aldıklıkları suçlamasında bulunmasıyla saldırı devam etti.

Bu saldırının son noktası Erbil’in gözaltına alınmasıdır.

Erbil üzerinden Alevilere gözdağı verilmek istenmektedir.

İsrafil Erbil bir an önce serbest bırakılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir