Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Deniz Poyraz’ın Davası 24 Ocak’a erteledi.

Deniz Poyraz davasında avukatların beyanlarını almadan ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, davayı 24 Ocak’a erteledi.
17 Haziran 2021’de İzmir il binasına yönelik yapılan silahlı saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması bugün İzmir 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Duruşma Sosyal Tesisler büyük salona alındı.
DENİZ POYRAZ İÇİN BİNLERCE KİŞİ TOPLANDI
Duruşma Deniz Poyraz’ın ailesinin kimlik tespitiyle başladı. Yüzlerce avukatın kimlik tespiti ile duruşma devam ediyor.
Sanık Onur Gencer salonda.
Salona girişlerde sorun devam ediyor. Polisler ısrarla her kurum ve siyasi parti temsilcisini 2 kişiyle sınırlamaya çalışıyor. Avukatlara yetki belgesi sorunu çıkılıyor. İzmir Baro başkanı Özkan Yücel ve HDP Milletvekili Murat Çepni bu duruma tepki gösteriyor. Mahkeme salonu dolu, bir o kadar insanda dışarıda bekletiliyor.
Hakim saatlerdir dilekçe ve vekalet sunan avukatların tespitini yapıyor.
SANIK GENCER AİLENİN YANINDAN GEÇİRİLİNCE SALON KARIŞTI
Sanık Onur Gencer jandarmalar tarafından ailenin olduğu yerden götürülünce salon karıştı. Salondan “Katil” sesleri yükseldi. Bu durumda sanık ve ailenin yeri değiştirilecek. Hala gerginlik devam ediyor.
Batman, Bingöl, Diyarbakır, Muş, Şırnak, Ankara, Siirt, Van, Şanlıurfa, Kars, Hakkari, Yalova, Bursa, Adana, İzmir, Adıyaman Barolarından Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri katılma talebinde bulunmak üzere duruşma salonundalar.
SALONDA YİNE “KATİL” SESLERİ YÜKSELDİ
Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer salona dönmedi. Hakim tarafından kimlik tespiti için salona getirilmesi istendi. Katil salona kafası yukarıda göğsünü kabartarak, salona dik dik bakarak girdi. Gülerek tahrik etmesi üzerine salondan tekrar “katil” sesleri yükseldi.
Salondakiler “O kafanı eğeceksin katil” diye bağırdılar.
KATİLİN KİMLİK TESBİTİ YAPILDI
Katilin kimlik tespiti yapılıyor. Kendisine kimlik tespiti sorulduğunda HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, “Bu adam Münbiç’de IŞİD’den eğitim aldı. O bir katildir. Buna göre muamele edin” dedi.
POLİSLER AVUKATLARIN YANINA SİLAHLA OTURDUĞU İÇİN SALON YİNE KARIŞTI
Şimdi de polislerin avukatların yanında silahla oturması üzerine duruşma karıştı. Avukatlar “tutanak tutulsun” diye isyan etti. Hakim talebi geç aldığı için polisler tutanaklara isimleri yazılmadan salondan ayrıldılar.
Salonda kalan polis amirinden, salondan ayrılan memurların isimleri alınarak zapta geçirildi. Jandarmanın da silahlı durmasına itiraz edildi. Onlar da şarjörleri çıkartılarak salonda kalacaklar.
Sanık heyetin zararı gidermek istiyor musun sorusu üzerine “Hayır Asla “diye cevap verdi.
Pervin Buldan hakkında soruşturma başlatıldı
Pervin Buldan hakkında soruşturma başlatıldı
Mahkeme, öncelikle iddianamenin ve kabul kararının okunması talebini reddetti.
Halkların Demokratik Partisi vekili Av. Türkan Aslan Ağaç söz alarak ret kararına rağmen iddianameye ve kabul kararına karşı değerlendirmede bulunuyor. Avukat Türkan Arslan Ağaç, Deniz Poyrazın katledilmesi olayının nitelikli bir soruşturma yürütülmemesi sebebiyle katilin sanık kürsüsünde tek oturduğunu, şayet etkili bir soruşturma yürütülseydi katliamın arkasındaki kişilerin de sanık kürsüsünde olacağını ifade etti. Usulü açıdan eksik bu iddianameyi iade etmesi gerekirken kabul eden heyetten soruşturmanın derinleştirilmesi yönünde talepte bulundu.
Arslan, “Yakın zamanda HDP Bahçelievler ilçe binasına yapılan saldırı yargı organlarının görevlerini ihmali anlamına gelmektedir. Eğer süreç hukuka uygun olarak işletilseydi bu ve benzeri saldırılar gerçekleşmeyecekti” dedi.
Avukat Ağaç, somut örnekler de vererek bu ve benzeri katliamların iktidar ve ortaklarının hedef göstermeleri sonucunda gerçekleştiği gerçeğini dile getirdi.
Kolluk mensuplarının sanığı durdurmak için harekete geçmemesi, “ismin ne abicim” diye karşılaması, çıktığında “çanta nerede” diye sorması, olay yeri incelemesinin eksik yapılması ve delillerin toplanamaması kolluğun etkili ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesini engellemiştir.
Mahkeme heyeti Deniz’in katledildiği andan itibaren yapılan soruşturmanın eksik olduğunu dile getiren ve bu eksiklikleri sıralayan avukatlardan “özet geçmelerini” istedi. Duruma itiraz eden avukatlar soruşturmanın eksik yürütüldüğünü, bunu tamamlamak istediklerini dile getirdi.
“SANIĞIN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE BAĞLANTISI SADECE FETÖ’YLE SINIRLI TUTULDU”
Avukat İmdat Ataş, “Sanığın terör örgütüyle bağlantısının araştırılması sadece FETÖ ile sınırlı tutulmuştur. Suriye’de aldığı eğitim göz önünde bulundurularak farklı terör örgütleriyle bağlantısı araştırılmalıdır. Sanığın kullandığı telefonda görüşülen kişiler hakkında araştırma yapılmamış, silahı satın aldığı dükkanın sahibinin ifadesi alınmamış, HTS kayıtları üzerinde inceleme ve analiz yapılmamıştır. İzmir atış poligonunda eğitmenleri halkında araştırma yapılmamış. Memur olmasına rağmen lüks otellerde kalması , sürekli taksi kullanması araştırılmamıştır” dedi.
Av. İmdat Ataş, “Sanığa ısrarla sorulan akıl sağlığı ile ilgili sorular sanığı suçtan kurtarma çabasının göstergesidir. Emniyet ve kolluk savcılığı yönlendirmektedir. Olay aydınlatılmamış savcılık tarafından karartılmıştır. Savcılık ve kolluk bu suçun ortağıdır. Aynı zamanda Ankara Emniyet Müdürlüğü mensubu olan Oytun Yüksel katil ile beraber çeşitli tarihlerde termal otelde kaldığı tanık beyanlarıyla doğrulanmıştır. Buna rağmen iddia makamı somut olayla doğrudan ilişkisi olabilecek bu kişiyi soruşturmaya dahil etmemiştir” diye konuştu.
Avukatların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti duruşmaya 10 dakika ara verdi.
SALON TEKRAR KARIŞTI
Katil sanık Gencer, duruşmaya ara verildiği sırada Deniz Poyraz’ın ailesine küfürlü saldırıda bulunca tekrar salon karıştı.
MAHKEME BAŞKANI: ÖZEL YETKİLİ DEĞİLİM
Mahkemeye tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Türkiye tarihinde ilk kez bir katil siyasi partiye girerek katliam yaptı. Böyle ani kararla bitiremezsiniz. Şakran cezaevinde yargılamanın yapılmasını istemiyoruz” dedi. Mahkeme Başkanı, “Ne moral kaldı ne hal kaldı, arbede çıktı” yanıtını verdi.
Avukatlar, “Biz buraya çok mu moralli geldik” ifadelerini kullandı. Mahkeme başkanı ısrarla, “Biz genel yetkili bir mahkemeyiz, özel yetkili değiliz” sözleri dikkati çekti. Mahkeme başkanı, “Ben şimdi herkes arasından çıkıp evime gideceğim korumam yok, biraz da beni anlayın” dedi. Salondakiler, “Bizden size birşey gelmez devletten gelmesin ondan sakının” yanıtını verdi.
DURUŞMA 24 OCAK’A ERTELENDİ
Verilen karara itiraz eden avukatlar mahkeme başkanı ile, bir sonraki duruşmanın farklı bir tarihe alınması için istişare yaptı. Yapılan istişarelerin ardından duruşma 24 Ocak’a ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir