Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Fabrikayı işgal eden Farplas işçileri, polis saldırısına karşı çatıya çıktı: 200 işçi gözaltında- Video

Farplas işçileri, sendikal hakları için kendilerini fabrikaya kapattı. Polis saldırısıyla 200 işçi gözaltına alındı. 50 işçi ise halen fabrikanın çatısında.

Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren Farplas otomotiv firmasında 24.00-08.00 vardiyasındaki işçiler ücret artışı için yaptıkları eylemler gerekçe gösterilerek kovulan işçilerle birlikte fabrika işgaline başladı.

Plastik otomotiv parçaları üreten Farplas firması asgari ücrete yapılan artışı kendi çalışanlarına yansıtmadı. Maaşları asgari ücret seviyesine kadar gerileyen işçiler zam talep etti. Ancak yapılan zam teklifleri tatmin edici olmadı. Bunun üzerine işçiler 19 Ocak’ta iş bırakma eylemi yaparak üretimi durdurdu.

Eylem üzerine işveren işçilerle görüşmelere başladı. 20 Ocak’ta üretim tekrar başladı. Müzakereler devam ederken örgütsüz olan işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmaya başladı. Sendika üyelikleri başlayınca işçiler işverenin üye olmaktan vazgeçmeleri koşulunda yüksek zamlar yapılacağı yönünde sözler verdiğini açıkladı. Örgütlenme çalışmalarının devam etmesi üzerine 27 Ocak’ta sendikanın Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunmak için gerekli olan üye sayısına yaklaştığı sırada sendikalı ve sendikasız 100 işçi Kod-29 ile işten atıldı. İşçilere gerekçe olarak 19 0cak tarihinde yaptıkları iş bırakma eylemi gösterildi.

Bunun üzerine fabrika önünde eylemler başladı. İşçiler fabrika önünde bir araya gelerek sloganlarla ve basın açıklamalarıyla taleplerini dile getirdi. Ancak işveren taleplere sessiz kaldı.

Fabrikada bugün gece vardiyası sloganlarla üretimi durdurdu. Tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler de fabrika içerisine alındı. İşçilerin öncelikli talebi işten atmaların durdurulması, işten atılanların acilen işlerine geri alınması ve işverenin sendikal örgütlenme hakkına saygı göstermesi.

İŞÇİLER ÇATIYA ÇIKTI
İşçilerin fabrikadaki eylemi sırasında polis de fabrika önüne yığınak yaptı. İlerleyen saatlerde polis ekipleri, fabrikaya girince eylemdeki işçilerin bir kısmı da fabrikanın çatısına çıkarak sloganlarla direnişi sürdürdü.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan paylaşımda, “Polis farplas çatısında işçilere müdahale ederek gözaltı yapıyor işçiler atlayacağız diyorlar bir kişinin burnu bile kanarsa sorumlusu tüm yetkililerdir.” ifadelerine yer verildi.

200 İŞÇİ GÖZALTINDA
Birleşik Metal-İş Sendikası, Farplas Otomotiv’deki direnişte yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanlar arasında Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın da var. Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, “Bu dondurucu soğukta saatlerdir işleri ve ekmekleri için direnen Farplas işçileri ile birlikte onlarla dayanışmada bulunan şube yöneticilerimiz, temsilcilerimiz yaklaşık 200 işçi polis biber gazlı saldırısı sonucu gözaltına alındı” denildi.

Gelişmeler üzerine Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da fabrika önünde işçilerle bir araya geldi ve Farplas işçisine yönelik polis saldırısı protesto edildi. Destek, vardiyadan çıkan işçilerin de katılımıyla büyüdü.

 

Öte yandan, çatıya çıkan işçilerin sayılarının drone ile tespit edilmeye çalışıldığı belirtildi.

Sendika’nın sabah 07:46 sıralarında sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “İşçiler polis tarafından yaka paça gözaltına alıyor. Drone ile tespit edilen işçiler ters kelepçe takılarak minibüslerde bekletiliyor. 50 kadar Farplas işçisi hâlâ çatıda. ‘Aşağı atlarız’ diyerek saldırıyı protesto ediyorlar” ifadelerine yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir