Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF İnanç Kurulu: Dar günde uzatılan el Hızır’ın elidir!

Aleviler Hızır ayının içindeler. Ocak ayının son haftasında başlayan Hızır günleri Subat ayının sonuna kadar sürecek. Hızır ayında  evler temizlenir, paklanır. Hızırın aşkına lokmalar pişirilir, kurulan kardeşlik ve dayanışma  sofralarında Pir veya Ana tarafından okunan  gülbenkten sonra rızayla   paylaşılır. Dayanışmanı, görgün – sogunun yüzler güldürdüğü, gönülleri birlediği Hızır ayında, 3 gün Hızır Oruc tutulur, Hızır Cemi bağlanır, talipler pirlerinin yolunu gözler, dar ve didar olunur.

Hızır Orucuna tutulmasına sayılı günler kalmışken Almanaya Alevi Birlikler Federasyonu ( AABF) İnanç Kurulu yazılı bir açıklama yaptı. ‘‘Her inancın kendine has ve kendine özgü kutsal günleri vardır. Bizler için kutsal olan Hızır ayındayızifadelerinin yar aldığı AABF İnanç Kurulu‘nun açıklamasında, Hızır Orucu’nun bu yıl 08-09-10 Şubat günlerinde tutulacağı belirtilyor.

AAB İnanç Kurulu’nun Hızır Orucu’na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

‘‘Evel benem ahir benem

Canlara can olan benem

Azıp yolda kalmışlara

Hızır medet eden benem…‘‘

Y.Emre

Sevgili Canlar.

Her inancın kendine has ve kendine özgü kutsal günleri vardır.

Bizler için kutsal olan Hızır ayındayız.

Bu sene Hızır orucu 08-09-10 Şubat’a denk gelmektedir. Pandemi koşulları nedeniyle zor bir süreç yaşıyoruz.. Koşullar ve kurallar çok kısa bir sürede ve sıkça değişiyor, bu nedenle yine Cemevlerimizde bir araya gelmemizi koşullar ve kurallar belirleyecek. Bu zor koşullara rağmen sağlık koşullarına dikkat ederek imkanı olan cemevlerimizde Hızır aşkına Çerağlarımızı uyandırıp lokmalarımızı paylaşalım..

Böyle bir olanağımız yok ise kendi hanemizde Hızır aşkına Çerağımızı uyandıralım..

Alevi İnancında Hızır ikrar ve itikatın iman ve sadakatın mihenk taşıdır. Yaşamımızın her evresinde Hızır vardır. Dar günde zor günde uzatılan el Hızır’ın elidir. Hakkın Rahmet ve ilim deryasından nasiplenmiş, binbir donda baş göstermiştir..

‘’Kul daralmayınca Hızır yetişmez’’ Dar günde, zor günde sıtkı sadakatla çağrıldığında imdada yetişendir. Yer, zaman ve mekân üstüdür. dertlinin derdine derman, hastanın yarasına ilaçtır.. Hızır dilekleri verendir, murada erdirendir. Uğradığı her yere bolluk, bereket sağlık ve mutluluk götürür.

Sevgili Canlar:

Dar günde uzatılan el Hızırın elidir dedik.

Hak aşkına, Hızır aşkına, Bu kutsal günlerimizde Vesile olup, eğitim gören gençlerimize, zor koşullar içerisinde bulunanlara yardım elimizi uzatıp bir nebzede olsa ihtiyaçlarını gidermek, sıkıntılarını hafifletmek, yüzlerini güldürmek en ulvi görevimiz olmalıdır..

Hızır orucu gün batımından sonra açılır.

Niyetleriniz, Lokmalarınız, Dilekleriniz Hakk katında kabul olsun.

Bozatlı Hızır darda, zorda bırakmasın..

Hızır yoldaşımız Şahı Merdan Ali mihmanımız ola.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.