Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Almanya Alevi Örgütlenmesini Yaratan Değerlerimiz -1-

-Mesut Kabakçı-

Araştırmacı, Yazar Metin Kaçmaz, kurucu ve eski yöneticilerle yapmış olduğu röportajları ‘Almanya Alevi Örgütlenmmesini Yaratan Değerlerimiz 1’ adıyla kitaplaştırarak yayınladı. Sınırsız yayıncılıkta çıkan kitapla ilgili kendisiyle bir röportaj gerçekleştirdik.

Sayın Kaçmaz, kutlarım uzun zamandır üzerinde çalıştığınız kitabınız basıldı, duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

Teşekkür ederim. Uzun zamanımı alan yorucu bir çalışmayı bitirip kitaplaştırarak okuyucu ile buluşturmak en büyük mutluluk benim için. Biliyorsunuz insanın en mutlu olduğu an yarattıklarını başkalarıyla paylaşmasıdır. Tarihe kalıcı bir eser bırakmak, emeğe saygı duyarak emek verenleri tanıtarak sözlü Alevi tarihine katkı sunmak, gençlerimizin tarihlerini, emek verenleri bilmek açısından bu çalışmayı önemli buluyorum.

Bu kitabınızı yazarken neyi amaçladınız?

1989 yılında kurulan 32. yılına ulaşan Avrupa Alevi Örgütlenmesinin arşivsel tarihi çalışmaları ne yazık ki yok. Bugün Almanya Alevi örgütlenmesiyle ilgili çalışma yapmak isteyenlerin ulaşacagı bir dijital çalışmada bulunmuyor ve buna yönelik çalışmalarda ne yazık ki başlamamış durumda. Almanya Alevi Örgütlenmesiyle ilgili bugüne kadar yazılmış bir kaç kitap bulunmakta ama bunlarda kuruluşundan günümüze kadar gelen süreci kapsamamaktadır.

1989-2018 Almanya Alevi Örgütlenmesi tarihiyle yazdıgım ilk kitabımda bu eksikliği doldurmaya çalıştım. Bunu yaparken bayağı da zorlandım çünkü kuruluşundan güünümüze kadar gelen belgelere ulaşmak, o günü yaşayan kurucu emektarlarımızın anlattıklarını çözmek ve bunu geliştirerek kitaplaştırmak bayagı zor oldu ama eksikliklerine rağmen başardım. Bugün Alevi örgütlenmesini araştırmak isteyenlerin elinde önemli bir kaynaktır diyebilirim.

Bir diger çalışmam da sevgili yoldaşım kameraman Hasan Subaşı ile beraber Almanya içerisinde binlerce kilometre yol katederek, şehir şehir gezerek ulaştıgımız kurucularımızl gerçekleştirdigimiz ve ‘Değerlerimiz’ adıyla Yol TV ekranlarında yayınlanmasını sağladığımız çekimlerimizle ‘Sözlü Alevi Tarihine’ önemli katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Kurucularımızın anlattıklarının içinde emek, zorluk, çile, maddi manevi zorluklar, yalnızlık, korku içerisinde var olma mücadelesi gibi bizleri ilgilendiren ve bilinmesi gereken önemli noktalar vardı. Alevi örgütlenmesinin geldiği 32. yıla hangi koşullarda, hangi emekle geldiğinin bilinmesi çok önemlidir.

Kurucuların evlerine mihman olduğunuzda, anlattıklarında sizleri etkileyenler oldumu?

İnsanların Alevi olduğunu söylemeye korktuğu dönem de ailesiyle, çocuklarıyla mücadeleye atılan, evlerini dernek haline getirerek Alevilerin bir araya gelmesine ön ayak olan emektarlarımızı tanıtmak, mücadelesini, çektikleri zorlukların bilinmesini sağlamak için yolların uzunluğuna bakmaksızın seyyah gibi şehir şehir gezdik.

Telefonla kendilerini aradığımızda heyecanlanan, unutulmuşluğun getirdiği sitemlerini bizlere ileten emektarlarımızın evlerine gittiğimizde bizleri sokagın başında karşıladıklarını, yürekleri genç büyüklerimizin heyecanla anlatmaya başladıklarında o günü yaşıyormuşcasına, duygu seline kapıldıklarını gördük. Anlattıkları her şeyde bir emek oldugunu anlatırlarken bu sadece kendilerinin değil aynı zamanda eşinin, çocuklarının verdiği emeğin oldugunu da gördük.

Hele dernekleşme sürecine gittiklerinde kaldıkları yalnızlıkları, yönetici olarak yedi kişiyi bulamamanın getirdiği üzüntüleri, ve o gün yanlarında olmayan, kendilerini horlayan kişilerin daha sonraki süreçte yönetici olarak derneklerde bulunmaların getirdiği buruk sevinçte anlatımların önemli noktalarını oluşturmaktaydı.Daha çok fazla yaşadıgımız, bizleri hüzünlendiren anlatımlarda olmadı degil ama bütün olarak bunları da okuyucularımız ya da meraklılar kitabın içerisinde bulabilirler.

Bu kitabın devamı gelecek mi?

Elbette, çünkü kurucularımız, emektarlarımız bu kitapta tanıtmaya çalıştıgımız sadece 27 kişi degil binlerce insanın emekleriyle kurulan bir örgütlenmeden bahsediyoruz. Yine seyyah gibi şehir şehir gezip emektarlarımızla mıuhabbetler edecegiz ve bu anlatımları kitaplaştırmaya çalışacagız. Zaman geçirmeden, zamanla yarışarak bunları gerçekleştirmek zorundayız çünkü kurucu emektarlarımızın yaşları ilerlemiş durumda onları hayattayken bulmak, konuşmak çok önemlidir.

Bu kitapta röportaj yaptıgımız Ali Özcan, Haydar Küpeli, İsmail Elçioğlu, Mahmut Gülçiçek büyüklerimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık. Kuruluş sürecinde, örgütlenme sürecinde yaşanılanlar gelecek açısından önemlidir. İçinde bulundugumuz Corona salgınına rağmen emektarlarımızla kontaga geçerek bu röportajları gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmaya çalışacagız.

Kitaba okuyucu nasıl ulaşabilir?

Derneklerimizde kitabı tanıtan paneller yapmaya çalışacagız ama dediğim gibi salgından dolayı derneklerimizde canlarımız bir araya gelemiyorlar. Kurallara uyarak bu bir araya gelmeleri sağlamaya çalışacagız.

Ayrıca : kacmazme@web.de, e. Mail adresinden kitabı ödemeli istediklerinde kendilerine postayla gönderebilirim. Ya da 0177-866 50 40 nolu telefon numarasından da benimle kontak kurabilirler.

Son olarak okuyuculara neler söylemek istersiniz?

Bu tür çalışmalar uzun zaman isteyen, çok dikkat edilmesi gereken çalışmalardır. Almanya Alevi Örgütlenmesinin kuruluşundan günümüze çıktığı yolculukta yaşanılanları, verilen emekleri bilinmesi açısından bu kitabı yazma geregi hissettim. Hiç bir yerden yardım almadan kendi çabamla yaratmaya çalıştıgım bu kitabım duydugum sorumluluk duygusunun getirdiği çalışmadır. Sivil Toplum kuruluşları bu tür çalışmaları daha koordinali, ekiplerle yaparken ne yazık ki bizlerde bu tür çalışmalar dedigim gibi yapılmamakta, yapana da destek sunulmamakta.

Almanya Alevi örgütlenmesinde kurucularımızın o dönemdeki yöneticilik yapmış canlarımızın yaşadıkları, anlattıkları tarihimizin bilinmesi açısından önemlidir. Okuyucularımızla geçmişten gelecege yolculuk yapmak, o dönemli ilgili fikir ve bilgi sahibi olmak için bu kitabın okunması önemlidir diye düşünmekteyim.

Bu kitabımı yazarken katkılarını esirgemeyen sevgili yoldaşım Hasan Subaşı’na, resimlerin düzenlenmesinde katkı sunan sevgili Fuat Ateş’e, kapak resmini çizen, kullanmama müsaade eden sevgili yoldaşım Ressam Erdal Güldağ’a, ve Önsöz için yazı yazan emektarımız sevgili İsmail Kaplan’a sonsuz teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.