Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YOL ERENLERİ: ALEVİLER OLARAK DİRENEN İŞÇİLERİN HIZIR’I OLALIM!

Almanya merkezli Delivery Hero‘nun 2015 yılında satın aldığı Yemeksepeti, işçilerine sefalet zammını reva gördü. Trendyol, Scotty ve Hepsiburada işçilerinin ardından Yemeksepeti Banabi kuryeleri de düşük ücretler ile sendikalaşma ve prim hakları için  kontak kapattı. Yemeksepeti işçilerinin direnişi beş gündür devam ediyor.

İşçiler sendikal hakların kabul edilmesini, 5500 net maaş istiyor. Geçinebilecek bir ücret zammı isteyen, sendikalaşma ve prim hakkı talep eden işçiler günlerdir şirketin İstanbul’daki genel merkezinin önü başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehirinde bir araya gelerek‚”Sefalet zammını kabul etmeyiyoruz” diyerek  direniniyorlar.

Alevi inanç ve felsefesinde, insanın insanı sömürmesinin yeri yoktur. Alevilik bunu en büyük zalimlik ve düşkünlük olarak görür. Aleviliğin emeği ve insanı kutsayan bu anlayışından dolayı, Aleviler tarih sahnesine çıktıkları günden beri sömürücü zalimlerin kurdukları cehennem düzenlerinin hep karşısında olmuşlardır. Yarin yanağından gayri, her şeyin ortak olduğu bir toplumsal rızalık düzeni kurabilmek için mücadele etmişlerdir. Bu mücadeleyi, bugün ekmek ve onurları için mücadele eden işçiler gibi değişik inanç ve milliyetlerden mazlumlarla birlikte sürdürmüşlerdir.

“Derdimiz ekmek kavgası, derdimiz geçim kavgası” diyerek patronlara karşı Türkiye’nin birçok yerinde işçiler sokaklarda ve fabrıka önlerinde direniyor. Emekçilerin direndikleri alanlarından yükselen ses aynı ses: ”Bu soygun düzenini kabul etmiyoruz. İşçiler kendisine reva görülen sefaleti, zamları, yoksulluğu kabul etmiyor!”  İşçilerin bu halklı direnişlerine toplumun her kesiminden destek gelemeye başladı.” Ekmek kavgasında, onur kavgasında ortağız” diyen devrimci- demokrat kesimler tüm güçleriyle işiçi- emekçi direnişine destek veriyor.

‘ALEVİLER VE İŞÇİLER YOL MUSAHİBİDİR!”

İşçi- emekçi direnişine bir destekte, ”Aleviler ve İşçiler Yol Musahibidir! Aleviler olarak direnen işçilerin Hızır’ı olalım” diyen Yol Erenleri’nden geldi. Hızır Orucu’na sayıl günler kalmışken işçi direnişine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Yol Erenler,  Alevilere ekmekleri ve onurları için mücadele eden işçiler ile dayanışm çağrısı yaptı. ‘‘Hızır yola gidene yoldaş mazlum olana haldaştır” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Hızır zorda ve darda olana umuttur. Hızır yola gidene yoldaş mazlum olana haldaştır .Hızırın bereketli günlerin habercisi olduğu şu zamanlar işçi canlarımız heryerde emekleri için mücadele ediyorlar. Trendyol, Scotty, Hepsiburada, Yemek Sepeti, Farplas işçileri ve daha adını sayamadığımız birçok işçi canımızın direnişini selamlıyoruz. Yol erenleri olarak işçi canlarımızın haklı mücadelesinin yanındayız. Aleviler ve İşçiler Yol Musahibidir! Aleviler olarak direnen işçilerin Hızır’ı olalım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.