Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AVF:Bu tür provokasyonlarla Alevileri tahrik ederek toplumda kaos yaratılmaya çalışıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz

Sosyal medyada yayılan bir video büyük tepki çekti. Yakup Tilki adındaki bir şahıs, sosyal medyada yaptığı canlı yayında Alevilere yönelik nefret kustu. Aleviler çok ağır hakaretler ve küfürler sarf eden Tilki  gözaltınan alınıp tutuklandı.

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), yazılı bir açıklama yaparak Yakup Tilki’nin Sosyal medyada yayınladığı bir videoda Aleviler küfür ve hakaret etmesine sert tepki gösterdi.

”Yakup Tilki isimli bir şahısın, sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak Alevileri hedef alan hakaret dolu ve ağza alınmayacak küfürlerle “Alevi diye bir şey yok. Bunlar kafir.” ifadelerini kullanmasını lanetle kınıyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

”Bu tür provokasyonlarla Alevileri tahrik ederek toplumda kaos yaratılmaya çalışıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Daha önceki aylarda da sözde ilahiyatçı ve gazeteci denen şahıslar bu tür provokasyonlarda bulunmuştu. Biz de bu şahıslar hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ suçundan suç duyurusunda bulunmuştuk.

Bugün Körfez Cumhuriyet Başsavcılığının hızlı bir şekilde daha önceki provokasyonlar hakkında bulunduğumuz suç duyurularından örnek alarak soruşturma açması ve bu kapsamda bu meczup hakkında gözaltı kararı vermesi ve yapılan bu çirkinliğe karşı Hükümet kanadından hemen kınama gelmesini de doğru ve yerinde buluyoruz. Bu meczuplara karşı verilen mücadelenin sadece Alevi Kurumlarına bırakılmadan toplumun her kesiminden tepki verilmesi, bu doğrultuda kararlar alınması ve bu tür meczuplara karşı mücadelenin ortaklaştırılmasını önemsiyoruz. Aklın ve vicdanın yolu birdir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.