Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları: Gelin 27 Şubat’ta tüm baskılara inat hep birlikte sesimizi yükseltelim!

20. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye karar ile din derslerinin Anaokulu seviyesine kadar indirilmesinin yolu açılmak isteniyor.  Din derslerinin Anaokullarına kadar inmesini sağlayacak bu tavsiye kararına karşı, Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri 28 Aralık’ta  imza kampanyası başlattı. AKP iktidarının zorunlu din dersini toplumun tüm alanlarına yayma girişmine karşı yıllardı  mücadele eden Alevi kurumları, başlatılan imza kampanyasına tüm güçleriyle destek verme kararı aldılar. Alevi kurumları, aldıkları bu kararla kampanyanın geniş kitlelere yayılmasına önemli katkılarda bulundular.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği bugün ortak yazılı bir açıklama yaparak 27 Şubat’ta yaplacak kitlesel eylemlere katlım çağrısı yaptılar. Alevilerin, demokratik kitle örgütlerinin, sandikların, siyasal partilerin ve zorunlu din dersinin kaldırılmasını isteye birçok kesimin ve kişinin katılacağı 27 Şubat eylemlerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verilmiş:

“Üstünde yaşadığımız bu topraklarda yaşayan tüm canlılar, açlıkla, şiddetle, katliamla mücadele ediyor. İnsanlar emekleri üzerinden sömürülüyor, çocuklar istismar ediliyor, kadınlar şiddete maruz kalıyor, doğa katlediliyor. Periyodik hale gelen zamlar, insanların rahat bir nefes almasına izin vermiyor.
Tüm bu olumsuzluklar içinde ülke kaderine terk edilmiş gibi bilinmeze sürükleniyor. İktidarsa ülkede başka hiç bir sorun yokmuş gibi zorunlu din derslerini 4-6 yaşa çekmek için zemin oluşturmaya çalışıyor. Anaokulu açmak için gerekli öğrenci sayısı 10’dan 4’e indirilerek, henüz birey bilinci oluşmayan çocukların inancını seçme hakkı elinden alınmak isteniyor.
Yaşanan tüm bu baskıların, yayınlanan fetvaların amacının şeriat rejimini geri getirmek olduğunu görüyoruz ve bu düzensiz düzene karşı çıkıyoruz.
Emekçinin hakkını aldığı, çocukların istismar edilmediği, kadınların şiddete uğramadığı, doğanın katledilmediği özgür ve demokratik bir düzen için buluşuyoruz.
Çocukların dayatmacı değil, bilimsel eğitim aldığı, gençlerin gelecek kaygısı duymadığı, inanan inanmayan herkesin laik, ayrımsız, eşit koşullarda olduğu bir yaşam istiyoruz. Demokratik, çağdaş ve özgür bir yaşam için 27 Şubat Pazar günü buluşuyoruz.
Çağrımız bu ülkede hak mücadelesi veren, barıştan, kardeşlikten, özgürlükten yana bu ülkeden umudu olan tüm kurumlara ve canlara!
Gelin 27 Şubat’ta tüm baskılara inat hep birlikte sesimizi yükseltelim. Adil ve eşit bir düzen için yan yana olalım.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.