Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: Çok güçlü bir üçüncü seçenek oluşturulmalı!

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine altı muhalefet partisinin bir çalışma yemeğinde bir araya gelmesine ilişkin sosyal medya üzerinden bir değerlendirme yazısı payalaştı. Yazısında 6 siyasi partinin bir araya geldikleri toplantıdan bir demokrasi ittifaki çıkmadığına vurgu yapan Başkan Mat, verilen ortak resime ilişkin önemli bir belirlemede bulunarak, Bu resim bir demokrasi ittifakı değil, seçim ittifakidir” dedi.

Yazısında üçüncü ittifakın önemine de dikkat çeken AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Türkiye’deki toplumsal ve siyasal gelişmler karşısında sol, sosyalist güçlerin, mazlumların ve haksızlıklara uğrayan toplumsal kesimlerin bir araya gelerek devreye girmelerine ilişkin ise  şunları ifade ediyor : ”Olurda sağ merkezli Millet İttifakı iktidar olursa, bunların karşısında eli ayağı düzgün bir muhalefete de ihtiyaç var. Cumhur ve Millet ittifakı dışında üçüncü bir İttifakın önemi bu anlamıyla daha büyük bir önem kazanıyor” 

Böyle bir durum karşısında sol, sosyalist, mazlum ve haksızlıklara uğrayan halklar devreye girmeli. Çok güçlü bir üçüncü seçenek oluşturulmalı.  Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokrasi, barış, adalet ve özgürlükler isteniliyorsa ve hedef bu ise güçlü ve doğru bir muhalefet, çok seslilik elzemdir.  Yoksa daha keskin bir geri dönüş olur. Cumhuriyetin ilk yüz yılından daha da ağır bedeller cumhuriyetin ikinci yüz yılında yaşanır.  Bu anlamıyla oluşturulacak güçlü bir üçüncü seçeneğe daha büyük bir sorumluluk düşüyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir