Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KUREYŞAN OCAĞI’NIN AÇIKLAMASI:DÜZGÜN BAWA MURAT KAPIMIZDIR!

 Kureyşan Ocağı, Nazimiye kaymakamı yanına aldığı özel silahlı korumalarıyla Düzgün Baba Cemevi’ne baskın yapar gibi gitmesine yazılı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdi.  Seyit Kuruş Ocağı imzasıyla yapılan açıklamada, Nazimiye kaymakamı yanına aldığı silahlı korumalarıyla Düzgün Baba Cemevi’ne gelerek güç gösterisi yapmasına ve ” devletin gücünü göstereceğiz” diyerek Cemevi yöneticilerine gözdağı vermesine ilişkin, şu ifadeler kullanıldı: “Seyit Kureyş Ocağı olarak, Pirlerimize, mürşitlerimize, ocaklarimiza, yol taliplerimize ve bütün kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz. Sonunda söyleyeceğimiz sözü başında söylüyoruz. Nazimiye kaymakamı yanına aldığı özel silahlı korumalarıyla Düzgün Bawa’ya giderek baskın yapmasını, gözdağı vermesini asla kabul etmediğimiz gibi, bu durumu ocağımıza ve Alevi inancına ve toplumumuzun inanç degerlerine büyük bir haksızlık, saygisizlik ve hakaret olarak görüyoruz.” denildi.
”Cemevimiz bir ticarethane gibi yaptırımlara maruz bırakılıyor. Nazımiye Kaymakamı tarafından sistematik bir şekilde baskı, sindirme ve bir cezalandırma politikasıyla karşı karşıyayız” ifadelerinin yer aldığı açıklam şöyle:
Mekanê to Duzgın’i,
Gedıg u gavani,
Serra feteline çifte heliye doğani,
Car u imdat danê Erzıngan-u Tercan-i,
Car u İmdat danê Xınıs-u Van’i,
Da da yelçiyê Qelxerunê,
Sonê diyarê Sam-u Hemedani,
Yenê sonê, tey sonê Cemê Pir Sultani.
(Bawa Mursa-ê Dewreşi)
Seyit Kureyş Ocağı olarak, Pirlerimize, mürşitlerimize, ocaklarimiza, yol taliplerimize ve bütün kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz.
Sonunda söyleyeceğimiz sözü başında söylüyoruz. Nazimiye kaymakamı yanına aldığı özel silahlı korumalarıyla Düzgün Bawa’ya giderek baskın yapmasını, gözdağı vermesini asla kabul etmediğimiz gibi bu durumu ocağımıza ve Alevi inancına ve toplumumuzun inanç degerlerine büyük bir haksızlık, saygisizlik ve hakaret olarak görüyoruz.
Seyit Kureyş evladı olan Düzgün Baba (Saheyder) yüzlerce yıldır Alevi İnanç toplumunun ziyaret ettiği ve kutsadığı bir evliyanin mekanıdır. Her yıl yüzbinlerce inançlı insanımız tarafından ziyaret edilerek niyaz olunur. Beyitte de belirtildiği gibi çok geniş bir coğrafyada etkisi vardır. Kurbanlar kesilir, lokmalar dağıtılır. Deliller uyandırılıp dilekte bulunulur. O kadar kutsanır ki, insanımız Düzgün Bawa’ya değil silah ile, yalın ayak yürüyerek vicdan paklığıyla o yüce evliyanın mekanına ulasarak saygısını sunar. O yüce makamda bırakın silah taşımak asla küskünün, dargının, düşkünün, yeri olmaz.
Düzgün Bawa Derneği de oraya gelen ziyaretçilere hizmet etmek amacıyla, yasalar çerçevesinde kurulmuş bir dernektir. Hizmet amacıyla kurulan derneğin çeşitli bahanelerle baskı altına alınması veya hizmet eden canlarımızın tehdit edilmesi asla kabul edilemez. Ayrıcalık istemediğimiz gibi ayrımcılığı ve inancımıza saygisizligi da kabul etmeyeceğiz.
Hangi vesile ile olursa olsun, Düzgün Bawa isminin tartışmaların içine çekilmesi bizleri derinden üzmüştür. Elinde silah, yüreğinde kin olan kimseler bu kutsal topraklardan uzak durmalıdır. Herkes inancımıza saygılı olmalıdırlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.