Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Kurumları: Düzgün Baba Bizim Kutsalımızdır!

 Alevi kurumları, Nazmiye Kaymakamı’nın silahlı korumalarıyla birlikte Düzgün Baba Cemevi’ne gelip  Cemevi yöneticilerine tahditler savurmasına sert tepki gösterdi. Alevi Bektaşi Federasyonu,  Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  tarafından yapılan ortak imzalı yazılı açıklamda, Kaymakamın silahlı korumlarıyal birlikte Alevileirin önemli bir inanç merkezi olan Düzgün Baba Cemevi’nin önüne gelerek Cemevi yöneticilerine tahditler savurmasına ilişkin, şunlar ifade edildi:
”Alevilerin kutsal mekanı olarak bilinen, Dersim’in Nazımiye İlçesi sınırlarında asırlardır var olan, neredeyse insanlık tarihi kadar eski Düzgün Baba Mekanına bazı karanlık güçlerin korku ve ellerindeki silahlarla tehditler salmaya çalıştığını gördük” denildi.
Bir devlet yetkilisinin, Alevileri için kutsal olan Düzgün Baba Cemevi’ne silahlı korumlarıyal gelip Cemevi yöneticilerine karşı her türlü  saygısızlığı yapmasının devletin Alevilere yönelik bakış açısını gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada, ”Devleti temsil eden bir kişinin, Alevi kutsalına böyle bir gönderme yapması, devletin Alevilere yönelik düşünce ve saygı çerçevesini göstermektedir”  diye ifade edildi.
” ALEVİLERİN MARUZ KALDIĞI ZULMÜN VE AYRIŞTIRMANIN FOTOĞRAFIDIR!”
 Açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: ”Hiçbir dayanağı ya da belgesi olmadan yıllardır “Camiye ayakkabıyla girdiler.” söylemiyle inanç sömürüsü yapanlar, başka inançların kutsalına silahla çıkarma yapmakta, fotoğrafa poz vermekte sakınca görmüyorlar. Bu, Alevilerin bu ülkede maruz kaldığı zulmün ve ayrıştırmanın fotoğrafıdır” ifadedleri
Yüzyıllardır inancımıza, yolumuza, ibadethanelerimize, hakaret etmekten, yok saymaktan, baskı uygulamaktan vazgeçmiyorlar. Unuttukları şey; hiçbir çabanın bizi yolumuzdan döndürmediğidir. Bizim yolumuz, inancımız, kutsalımız; hiçbir karanlık elin, hiçbir haddini bilmez gücün uzanıp kirletemeyeceği kadar yücedir. Tam tersine, buna çabalayanların gücümüz ve inancımız karşısında ne kadar aciz kaldıklarını gösterir.”
” KAYMAKAM TUTKAN, DERHA GÖREVDEN ALINMALDIR!”
Düzgün Baba Cemevi’nin önünde silahlı insanlarla birlikte poz veren Nazmiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın derhal görevden alınması talep edilen 7 Alevi kurumunu ortak  açıklaması şu ifadelerle sonlandı: ”Devletin kaymakamı, bir Alevi kutsalı önünde böyle poz vererek, temsilcisi olduğu devletin itibarını zedelemektedir. Kaymakam Uğur Tutkan, derhal görevden alınmalıdır.
Ne Alevi Kızılbaş inancı ne de Düzgün Baba mekanı; kapısına dikilen iki silahlı kişiden korkacak kadar zayıf, dikkate alacak kadar köksüz değildir! Fakat bu yapılan, bir devlet için kara lekedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir