Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PARTİ PROGRAMLARINDA ZORUNLU DİN DERSLERİ

Abbas Karakaya
 20. Milli Eğitim Şura Kararları kapsamında ana sınıfına da zorunlu din dersi getirmek istemesine karşı Demokrasi Konferansı Bileşeni Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenler tarafından başlatılan imza kampanyasının önemli yürütücülerinden biri olan şair Abbas Karakaya,  partilerini programında zorunlu din dersinin yer alıp almadığına bakmış. Karakaya, yazısında konuya ilişkin, şu değerlendirmeyi yapmış:
”Parti programlarında ZDD yer alıyor mu, alıyorsa nasıl yer alıyor sorusuyla bazı siyasal partilerin programlarına baktım. Durum aşağıdaki gibi:
1. TİP, EMEP, HDP zorunlu din derslerinin kaldırılmasını savunuyor. Ve bunu açıkca programlarında yazıyorlar.
2. Millet İttifakı üyelerinden Deva, Gelecek, Saadet, Demokrat, İyi partinin ZDD ile bir sorunu yok. Programlarının eğitim bölümünde ZDD diye bir ifade bile yok. Bol bol boş ve gösterişli söz var.
3. CHP: Programının eğitim bölümünde Din Bilgisi ve Ahlak Eğitimi diye bir başlık bile açmış olmasına rağmen ZDD’yi kaldırmak gibi bir derdi yok. İlgili bölüm şu tümceyle başlıyor: “Özgürlük, ancak laik eğitim ortamında anlam ve değer kazanabilir, sürekliliğini koruyabilir.” Ne güzel ve ne kadar doğru. Ancak bir iki cümle sonra da ancak şunu okuyoruz: “İlk ve ortaöğretim kurumlarında verilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin Anayasanın öngördüğü amaca uygun bir müfredatla verilmesi sağlanacaktır.” Görüldüğü üzere CHP sadece ZDD’nin tozunu almak
istiyor.
4. Sol Parti: Eğitimin parasız olmasını da savunan bu parti ‘Eğitimin içeriği de bütünüyle ırkçı, cinsiyetçi ve dinsel öğelerden arındırılarak bilimsel ve laik bir temele oturtulmalıdır.’ diye yazıyor ‘manifestolarında’. Ama sanki bu ülkede kırk yıldan beri dozu gittikçe artırılan ZDD yokmuş gibi davranıyor.
Son MEB şurasında alınan ‘ana sınıflarına zdd’ tavsiye kararı kalıcı bir karara dönüşürse ne olacak? Çocuklarımız tehlikede. Ana sınıflarında din dersi faciadır!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.