Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aleviler fahiş elektrik faturalarına karşı dava süreci başlattı

-Özge Doğan / Yol Haber

Alevi kurumları İstanbul’da Kartal ve Çağlayan Adliyelerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. İlk açıklama PSAKD’nin çağrısıyla, cemevlerinin ‘ticarethane’ olarak adlandırılmasına karşı Kartal Adliyesi’nde yapıldı. “Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını ve tüm ibadethanelerin yararlandığı kamusal haklardan yararlanmasını istiyoruz. Hakkımızda açılan tüm davalar ve icra kararları geri alınmalıdır” talebiyle yapılan açıklamanın ardından dava süreci başlatıldı.

Kartal Adliyesi önünde yapılan açıklamada cemevlerine yasal statü verilmesine yönelik Türkiye’yi mahkum eden AİHM kararını hatırlatan ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “Bizim varlığımızdan dahi rahatsız olan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. Alevilerin yıllardır eşit yurttaşlık mücadelesi verdiğini belirten Güzelgül, bundan sonraki süreçte de ‘cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması ve zorunlu din derslerinin kaldırılması için’ mücadelenin süreceğini ifade etti.

“ASIL İTİRAZIMIZ FATURALARIN ÜZERİNDEKİ TİCARETHANE YAZISINA”

Güzelgül’ün ardından konuşan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, “Asıl itirazımız faturalara değil, cemevlerinin ‘ticarethane’ olarak gösterilmesinedir” ifadeleriyle sözlerine başladı. Kaplan, “Faturaların üzerinde ‘ticarethane’ yazdığı sürece bizim için 100 lira ile 100 bin lira arasında fark yoktur.” dedi. Kaplan, bu eylemlerin süreceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.

BİLİRKİŞİ “CEMEVLERİ İNANÇ MERKEZİ” DEDİ

PSAKD Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya ise derneğe faturalar nedeniyle açılan icra davaları hakkında bilgi verdi. 2015 yılından beri her elektrik faturası kesildiğinde icra davası açıldığını belirten Karakaya yıllardır sayısız davayla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Bu süreçte mahkemenin görevlendirdiği bilirkişinin raporunu paylaşan Karakaya, raporun ‘cemevi kompleksinin bütünüyle halkın ücretsiz olarak faydalandığı bir inanç ve kültür merkezi olduğu’ tespitinde bulunduğunu belirtti.

Açıklamaya Taşdelen Cemevi, Gülsuyu Cemevi Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Sultanbeyli Azizbaba Cemevi, Kavakpınar Cemevi Cem Vakfı, Şahkulu Pendik Şubesi, CHP Sancaktepe İlçe Başkanı, TİP Maltepe İlçe Başkanı, Emekli-Sen ve HDP Ataşehir İlçe Başkanı, İBB Başkan Danışmanı Murat Kantekin de destek verdi.

ÇAĞYALAN ADLİYESİNDE DE AÇIKLAMA

Kartal Adliyesi’ndeki açıklamanın ardından Çağlayan Adliyesi’nde de Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin ortak imzasıyla bir basın açıklaması daha gerçekleştirildi.

Çağlayan’da ilk konuşmayı gerçekleştiren ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “Aleviler her ibadet yerine saygılıdır. Kendi ibadet yerimiz olan cemevine de saygı istiyoruz” dedi. Güzelgül’ün ardından konuşan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ise cemevlerine gönderilen faturalarda yer alan ‘ticarethane’ ibaresine tepki göstererek, “Üzerinde ticarethane yazdığı sürece hiçbir Alevi örgütü o faturaları ödemeyecek” dedi.

Açıklamaya destek veren HDP Milletvekili Musa Piroğlu da konuşma yaparak “Mesele faturaların yüksek olması değil, mesele devletin Alevilerin inancını ve statüsünü tanımamasıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin ortak açıklaması okundu. Diyanet İşleri Başkanlığı’na işaret edilen açıklamada, “Bütçesiyle, bu topraklarda yaşayan insanların verdiği vergilerin en çoğunu alan bu kurum, bizim vergilerimizle camilerin tüm giderlerini karşılıyor. Bizler ise ibadethane olmamıza rağmen, ticarethane kapsamında fatura ödüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.