Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’tan, Demokrasi ve Laiklik Buluşması’na çağrı! Video

27 Şubat Pazar günü Kadıköy’de gerçekleştirilecek demokrasi ve laiklik buluşmasına katılmak için bugün Türkiye’ye giden AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Alevilerin ve demokrasi güçlerinin birlikte örgütledikleri buluşmaya kitlesel katılım çağrısı yaptı.

Mat, şu ifadeleri kullanarak çağrı yaptı:

”Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz 27 Şubat yani bu Pazar günü  saat 15:00’de Kadıköy Rıhtım’da buluşuyoruz. Amacımız Türkiye’nin daha demokratlaşması, özgürleşmesi, tüm kimliklerin bir arada ve eşit koşullarda yaşaması ve bu yaşama koşullarının yaratılması adına sesimizi yükseltmek ve demokratik mücadelemizi büyüterek anlatmak için buluşacağız.

Kadıköy’de sadece Aleviler olmayacak. Herkes olacak. Ezilen, haksızlığa uğrayan, sözü olan ve bu sözünü söylemek isteyen herkes  Kadıköy’de olacak! Tabii, biz Aleviler açısından da bu  mücadeleyi verirken hem de  Türkiye’nin barış içerisinde demokratlaşması konusunda üstümüze düşen sorumluluğumuzunda bilinciyle hareket ediyoruz.

 

 

Bu mücadelemiz esnasında birçok haksızlıklara uğradığımızıda görüyoruz, yaşıyoruz. Avrupa’dan giden yöneticilerimiz sınır kapılarında gözaltına alınıyorlar, sorgulanıyorlar. Bunun bir sindirme politikası olduğunu biliyoruz. Bunun bir pasifleştirme oyunları olduğunu çok iyi biliyoruz. Ama biz bu demokratik mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz. Çünkü haklıyız! Haklı olduğumuz içinde taleplerimizin

Avrupa da nasıl karşılık bulmuş ise Türkiye’de de karşılık bulması en doğal ve olması gereken haklardır. Ama halen inkar ediliyoruz. Halen daha değerlerimize, kimliğimize yönelik hakaretler, inkâr politikaları, asimilasyon politikaları bütün yoğunluğuyla devam ediyor.  Bütün bu baskılara rağmen bizim demokratik mücadelemizden geri dönmemizi bekleyenler,  düşünenler yada böyle bir hesap içersinde olanlar dönüp 33 yıllık mücadelemize baksalar, dönüp tarihsel Alevi hak mücadelesine baksalar bunun çok anlamlı olmadığını, mümkün olmayacağını görecekler.

Koşullar, şartlar ne olursa olsun dayatılan ne kadar büyük zalimlikler olursa olsun, bu zalimlikler karşısında biz asla teslim olmayacağız! Biat bekliyorlarsa çok beklerler. Türkiye’nin Alevisiyle Sünnisiyle, Türkü ile Kürdü ile yaşayan bütün azınlıklarıyla birlikte, tüm kimlikleriyle birlikte Anadolu coğrafyasında eşit koşullarda bir arada yaşayacağımız tam bağımsız, demokratik, hukukun üstünlüğü, adaletin sağlandığı bir Türkiye’nin, bir demokratik Cumhuriyetin, laik bir Cumhuriyetin tam anlamıyla işletilebileceği bir rejimin, bir yönetim anlayışının hakim olacağı güne kadar biz bu kararlı mücadeleyi kendi açımızdan vermeye devam edeceğiz.

Buradan birkez daha Köln’den 27 Şubat’ta yapacağımız büyük buluşmaya bütün canlarımızı, dostlarımızı, haksızlığa uğrayan, sözü olan, bu haksızlıklar karşısında söylemesi gerekenleri olduğuna inanan herkesi bekliyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir