Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak katledilmemizin ardından kim, ne demişti?

-Hasan Ali Candemir-

1988’den beri düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında 2 Temmuz 1993‘te Sivas’a giden Alevilerin, aydınların ve sanatçıların katılımıyla 1 Temmuz günü kentte paneller düzenlenmiş ve semah dönülmüştü.. Ertesi gün ise 33 Can, kaldıkları Madımak Oteli’nin şeriatçı – faşist  güruhun tarafından tekbirler eşliğinde yakılmasıyla alevler ortasında bırakılarak katledildi. Sivas’ı, Madımak Otelini, 2 Temmuz’u ve yitirdiğimiz canlarımızı unutmayacağız. Bu katliamda payı olanları, göz yumanları da asla affetmeyeceğiz.

Madımak Oteli’nde  diri diri yakılarak katledilmemizin ardından kim, ne demişti?
Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: “Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş. Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır. Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır” dedi.
Başbakan Tansu Çiller: “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir. Olayı bu kadar büyütmek yanlış, bir futbol maçında da bu kadar insan ölebilirdi” dedi
33 Canımız Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak katledilirken, Temel Karamollaoğlu’nun cihatçı katillere nasıl seslendiğini hatırlıyorsunuz değil mi?
Dönemin Sivas Belediye Başkanı şimdiki Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, otelin önündeki cihatçı kitleye, “Bir defa şöyle bir fatiha okuyalım. Şunların ruhuna el fatiha diyelim”, “Gazanız mübarek olsun” diye seslenmişti. Daha sonra çıktığı bir televizyon programında ölenlerin “yanarak değil, dumandan boğularak öldüğünü” söylemişti
”Gazanız müberek olsun” demek yapılanları onaylamaktır! Bu sözü söyleye Karamollaoğlu, dinsel terminolojide söylediği sözün “kutsal din savaşı demek” olduğunu çok iyi bilen birisidir. Katliamcılar, Temel Karamollaoğlu’nun sözlerini çok iyi anladılar ve o sözlerden sonra otele daha çok saldırdılar, daha çok taş attılar, daha çok yakın ula yakın diye bağırdılar.
Karamollaoğlu, “Gazanız mübarek olsun” demekle gözlerini kan bürümüş katliamcıları “kutsamış oldu”. Karamollaoğlu, bu sözleri öylesine değil, tam aksine bilinçli bir şeklide seçerek söylemişti. Çünkü, “Gazanız mübarek olsun” derken otelin önüne toplana şeriatçı kalabalıkla inanç terminolojisiyle, inanç temrinleriyle konuşuyordu. Yani birbirlerini iyi anlıyorlardı. On beş bin kişi, “Gazanız mübarek olsun” sözlerine, ‘‘ Cehennem ateşini yaktık başkan‘‘ diyerek karşılık veriyordu. Kendilerini din adına cihat eden ”İslam askerleri” olarak gören katliamcılar, yaptıkları caniliğin Temel Karamollaoğlu tarafında gaza olarak görülmesininden sevinç duyuyorlardı…
Ellerinde kibrit, benzin bidonu ve dillerinde tekbir sesleriyle gelip Madımak Oteli’ni ateşe veren ve 33 canımızı diri diri yakarak katleden şeriatçı – faşist akımlarla ve bu katliamcıların yaptıklar canilikleri ‘‘ Gazanız müberek olsun‘‘ diyerek kutsayanlar ile hiçbir şey uğruna dost, kardeş olmayacağız!
Katliamcıların davaları zaman aşımına uğradığında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan: “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” demişti.
İşte Sivas’ta aydınları yakanları savunan avukatlardan bazıları:
Av. Celal Mümtaz Akıncı – AKP oylarıyla Anayasa Mahkemesi üyesi
Av. Hayati Yazıcı Bakan
Av. Haydar Kemal Kurt – AKP Isparta Milletvekili
Av. Zeyid Aslan – AKP Tokat Milletvekili, Erdoğan’ın eski avukatı
Av. Hüsnü Tuna – AKP Konya Milletvekili
Av. Burhanettin Çoban – Afyonkarahisar AKP’li Belediye Başkanı
Av. Faik Işık – Başbakan Erdoğan’ın ve Süleyman Mercümek’in avukatı
Av. İbrahim Hakkı Aşkar – 22. Dönem AKP Afyon Milletvekili
Av. M. Ali Bulut – AKP Maraş Milletvekili
Av. Bülent Tüfekçi – Bakan
Av. Halil Ürün – RP kayıp trilyon davası sanığı, AKP Afyon Milletvekili
Av. Mevlüt Uysal – AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
Av. Nevzat Er – Eski AKP Eminönü Belediye Başkanı
Av. Suat Altınsoy – Eski AKP Konya İl Başkanı Yardımcısı
Av. Tayfun Karali – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı
Av. Ferruh Aslan – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürü
Av. İbrahim Kök – AKP Elazığ Milletvekili Aday Adayı
Av. Ali Aşlık – Eski AKP İzmir İl Başkanı ve 24. dönem milletvekili
Av. Bedrettin İskender – AKP Ümraniye Belediye Başkan adayı
Av. Ekrem Bedir – Sakarya AKP Hendek Belediye Meclis Üyesi
Av. Faruk Gökkuş – AKP Kâğıthane İlçe Başkanı
Av. Hasan Hüseyin Pulan – AKP İstanbul İl Disiplin Kurulu üyesi
Av. Hurşit Bıyık – AKP Trabzon İl Başkan Yardımcısı
Av. Reşat Yazak – Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.