Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DKAB: Laiklik ve Demokrasi Buluşması’nda söz kuranlara dair, sevinci pay eden peyik olduk

Alevi örgütleri  ve demokrasi güçleri,  27 Şubat’ta Türkiye’nin birçok kentinde ‘‘Laiklik ve Demokrasi Buluşması‘‘şiyarıyla alanlara çıktılar. Türkiye’nin yeniden şekillendiği bir süreçte  gerçekleştirilen bu önemli buluşmada, ‘‘Eşit yurttaşlık hakkı tanınsın”, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın”, “Diyanet lağvedilsin”, “Cemevleri ibadethanelerimizdir”, “Dergahlarımızı istiyoruz”, “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Halklara özgürlük, inançlara özgürlük” ve ‘‘20. Milli Eğitim Şûrası’nda 4-6 yaş grubundaki çocuklar için alınan din eğitimi tavsiye kararı geri çekilsin” talepleri bir kez daha dile getirildi.

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, zorunlu din dersinin kaldırılması için Türkiye‘nin dört bir yanında gerçekleştirilen demokrasi ve laiklik buluşmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, Alevi örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafında birlikte gerçekleştirilen laiklik ve demokrasi buluşmalarının önemine vurgu yapılan‘‘ Laiklik ve Demokrasi Buluşması’nda söz kuranlara dair, sevinci pay eden peyik olduk ‘‘ başlıklı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verilmiş:

“Çocukluğun insalığın anavatanı” olduğunun farkındalığı için “4-6 yaşlarına önerilen (dayatılan) din dersiyle geleceklerinin karartılmasına karşı sessiz kalamayız!” diyerek masumiyete sahip çıktık. Bir kez daha ayrımcılık, asimilasyon ve dayatmalara karşı eşit yurttaşlık talebimizi ve sesi olmayan çocuklarımıza ses olmaya çalıştık.‘‘

 Her bir yerdeydik, kır çiçekleri gibi farklı ve dayanışarak. Demokrasi bileşenleri ile her birimiz birlikte söz kurarak bu topraklarda umudun yeniden açabileceğini gösterdik. İyi ki varsınız.

Karanlığa karşı omuz omuza olmanın gayretini, başarısını gördük. Kucakladı bizi 33 can, kucakladı bizi Berkin Elvan ve binlercesi. Bu buluşma,  suya hasret toprağın buluşmasıydı Kadıköy’de, İzmir’de, Ankara’da, Antalya’da, Kırklareli’nde, Dersim’de, Adana’da, Altınoluk’ta, Burhaniye’de, Bandırma’da, Samsun’da, Kayseri’de, Eskişehir’de, Muğla’da, Aydın’da, Nevşehir’de,  Adıyaman’da.

 Bu süreçte; eksiğimizin kendi özümüzde olduğunu da gördük.

Yol’umuza verdiğimiz ikrarla, Laik, Demokratik, Eşit yurttaş olacağımız günler için;

Özne sayılmayan çocukta,

Her kesilen ağaçta,

Her katledilen kadında,

Her kuruyan derede,

Her kaygılı gençte,

Her evladını arayan annede,

Her işini kaybeden emekçide,

Yok sayılan engellide,

Her yasaklanan dilde, kimlikte, çocuk masumiyetiyle birlikte damlalarımızı derya eyledik.

Güzel bir geleceğe yüreklice çaba sarf eden, emek koyan cümle canlara aşk olsun. Aşkınız cemaliniz olsun.

Bu birliği daha ileriye taşıyacağız.

Birlikte kazanacağız.

Dem bu dem, Umut her zaman.

 Aşk ile…‘‘

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.