Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALMANYA’DA HAKK’A YÜRÜYEN FDG BAŞKANI METİN BOZDAĞ DERSİM’E UĞURLANDI- VİDEO

AHA- 1949 Dersim Nazimiye doğumlu olan FDG Başkanı Metin Bozdağ, yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek 2 Mart günü Almanya’nin Köln kentinde Hakk’a yürüdü. Ailesi, dostları ve yoldaşları, 73 yaşında hayatını kaybeden Metin Bozdağ’ı Köln’den Dersim’e uğurlamak için, 3 Mart 2022 tarihinde Köln’de bir araya geldiler.

AABF Genel Merkezi‘nin altındaki salonda düzenlenen Hakk‘a uğurlama erkanını AKM – Cemevi Köln dedelerinden Haydar Güzel dede yürüttü. Ali Erez dedenin kısa bir konuşma yapıp deyiş okuduğu uğurlama erkanında,  Porz AKM dedesi Ahmet Karabulut ve AKM- Cemevi Köln post dedesi Cafer Özata dede de hazır bulundu.

 

 

FDG Başkanı Metin Bozdağ, koronavirüs salgınına rağmen Köln’den Dersim’e kalabalık bir kitle tarafından uğurlandı. Hakk’a uğurlama erkanına Metin Bozdağ’ın aile fertleri ve arkabaları,  AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AABF NRW Bölge Başkanı Selahattin Göktürk, AABF NRW Bölge Sekreteri Mesut Kabakçı, FDG 2. Başkanı Kemal Karabuluy ve FDG Yönetim Kurulu Üyeleri, Dersim Tarih ve Kültür Merkezi (DKG) yöneticilerinden Ahmet Canpolat, CHP Yurtdışı Örgütlenmesi‘nden Günay Çapan, CHP Köln Derneği ‘nin yöneticileri ve üyeleri, Berlin, Köln, Hagen ve Dortmund Dersim  Kültür Dernekleri‘nin başkanları, yöneticileri ve üyeleri, Köln ve çevresindeki Alevi Kültür Merkezleri’nin temsilcileri ile Bozdağ’ın çok sayıda arkadaşı, dostu ve seveni katıldı.

Metin Bozdağ’ın tabutunun başında kısa bir konuşma yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, konuşmasında  Bozdağ’ın Dersim davasına aşk ile bağlı olduğuna vurgu yaptı. Başkan Mat’ın konuşmasını tamamlamasından sonra, FDG 2. Baskanı Kemal Karabulut söz aldı. Karabulut’un Avrupa Dersim Derekleri Federasyonu (FDG) Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşması şöyle:

”Oxur vo, Serverê Federasyonê Komelunê Desimi !

Güle Güle, Sevgili Başkan !
Bıra Metin bê waxt wertê mara perra, şi haqiya xo. Ma serverê Federasyonê Komelanê maê Desımi yê Europa khek Metin Bozdağ 04.03.2022ine de, Köln ra kerd rae, ruşna welatê ziyar u diyari Dêsım.
Bê bıra Metini ma kemime, o sıtar u diyağê zerre ma bi. Daim serba tarıx u kulturê Dêsımi, serba nasdaena Kergana ‘38i cad kerd, ma pia xêlê rae ki gurete. Çı hêf ke çerxê dina nia ro, se ke çerexina, hêni ki kesi de nina.
Derd u khulê dêsımi gıranê, dırveta xo xoriya. Bızane, hata ke ma derd u dırvetunê Dêsımi rê dermanê di, na waştena to, no fel u emelê to dıme sonime.
Hardo dewrês torê cıl u balişna bo.
Oğır bo bırao pil, oğır bo.
Güle Güle, Sevgili Başkan !
2013 yılından beri Federasyonumuzun başkanlığını yürüten abimiz, yoldaşımız, zor gün dostumuz Metin Bozdağ’ı yitirdik. Bozdağ ailesinin, Dersim camiasının ve dostlarımızın başı sağolsun.
Metin Başkan, köklerini Dersim toprağına salmış bir ağaç misaliydi. Hardo Dewres’in her zerresini ruhunda taşıyordu, her nefes alış verişinde onu yaşıyordu. Bu kadim Alevi diyarında insanın ve doğanın tahribatı onu derinden sarsıyordu. Ínşa edilen barajlara akan her damla su onun ve memleketinin boğazına sarılan bir yılandı. O, ormanlarla birlikte ateşe verilen cümle canlının kaderine göz yaşı döker, onların imdatına yetişmek için zamanla yarışırdı.
Metin Abi bir insan-ı kamildi, bir hakikat aşığıydı. Zihin dünyasında 72 milletle bütünleşmiş dünyalı bir dervişti. Yüreği yerkürenin dört bir yanında zulüm gören ezilen zümrelerin yüreğiyle atardı. Savaşların son bulduğu, insanların barış ve huzur içinde yaşayacağı rıza diyarının bir gün gerçek olacağı umudunu ve hülyasını hep canlı tutmaya çalıştı.
Metin Başkan, toplumumuzun yakın tarihinde yaşadığı en büyük felaket olan Tertele 38’i bizzat tanıkların ağzından duyarak olgunlaşmıştı. Bu felaketin gün yüzüne çıkarılması, dünya kamuoyuna maledilmesi ve tarihsel toplumsal hafızamızın bir parçası olarak gelecek kuşaklara aktarılması için son nefesine kadar çaba sarfetti. AABF başta olmak üzere Alevi örgütlenmelerinin, FDG ve DEDEF gibi Dersim kurumlarının, Dersim Alevi toplumuna karşı işlenen bu soykırımın aydınlanması için işbirliği yapmaları gerektiğini her fırsatta dile getirirdi. Bu amaçla Federasyonumuz tarafından başlatılan Sozlü Tarih Projesinin amacına uygun olarak sonuçlandırılıp dünya kamuoyuna açılması çabası son dönemdeki uğraşının odak noktası olmuştu. Bu doğrultuda atılan her başarılı adım onun için aynı zamanda can suyuydu.
Metin Başkan, Dersimlilerin birliği için olağanüstü hasasiyet gösteren, Dersimli kişi ve kurumlar arasındaki çekişmelerden, husumetlerden oldukça rahatsız olan bir karektere sahipti. Kendisine yönelen kişisel saldırıları bile dikkate almaz, çalışma arkadaşlarını enerjilerini ve zamanlarını bu gibi meselelerle heder etmemeleri konusunda uyarırdı. Mağdurlar cephesindeki her çatlak onun yüreğini sızlatırdı. Federasyonumuzun başkanlığını yaptığı süre boyunca, zorbalığa karşı demokrasi güçlerinin birlik ve beraberliğini her fırsatta savundu, bunun için gerektiğinde federkarlık yapma olgunluğunu gösterdi.
Sevgili Metin Başkan,
acımız tarifsiz, kaybımız büyüktür. Yüreğimiz sensizliği kabullenmek istemez. Tek tesellimiz, senin gibi bir değeri, yüreği pür u pak bir insan-i kamili tanımış ve onunla yol yürümüş olmaktır. Senin çalışma arkadaşların, yoldaşların ve dostların olmakla gurur duyuyoruz. Dersim seninle gurur duyuyor. Seni Raa Haq diyarının bağrına bırakıyoruz, Diyar-u Jar‘a emanet ediyoruz. Hardo dewres seni incitmesin!
Oqur bo, güle güle sevgili Metin Abi.
– Bu Matem günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm dost kurum ve şahsiyetlere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” dedi.
Hakk’a uğurlama erkanının tamamlanmasının ardından, Metin Bozdağ’ın naaşı ağıtlar ve gözyaşları eşliğinde  Dersim’e uğurlandı. Bazdağ, 4 Mart’ta Dersim’de toprağa sırlanacak.

Hasan Subaşı / Köln

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.