Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Alevi örgütünden DAD ve PSAKD’ya birlik  çağrısı

Madımak Oteli’nde  diri diri yakılarak katledilen 33 Candan biri olan Hasret Gültekin’e ait heykel’in Düzgün Baba Cemevi’nin bahçesinden kaldırılması, Aleviler ve Alevi kurumları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Dersim’in Nazimiye İlçesindeki Düzgün Baba Cemevinin bahçesine dikilen Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in heykelinin daha sonra cemevinin bahcesinden kaldırılması,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) ile Demokratik Alevi Dernekleri ( DAD) arasında çıddi sorunların yaşanmasına yol açmıştı. Yaşanan bu olumsuzluktan dolayı, PSAKD  ile DAD  uzun bir süredir ortak eylem platforumlarında birlikte yer almıyorlar.

Altı Alevi çatı kurumu, PSAKD ile DAD arasında yaşanan sorunların bir an önce özülmesi için çağrıda bulundular. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Brlikleri konfederasyonu, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından yapılan çağrıda, şu ifadeler yer verilmiş:

”Biz Aleviler binlerce yıldır, kadim topraklarda her türlü saldırıya, inkâra, katliam ve sürgünlere uğradık. Fakat hiç bir şey bizi, inancımızdan, yolumuzdan ve ikrarımızdan döndüremedi. Sadece Cumhuriyet döneminde bile onlarca kez katliamlara uğradık, tarifsiz acılar yaşadık. Günümüzde de bizler açısından bu tehdit bitmemiştir.

Yaren yoldaşlar sevgili canlar;

Tüm bu katliam, inkar ve imha politikaları üzerimizde uygulanırken, bize dayanma gücü veren bir olma, iri olma, diri olma inancımız olmuştur. Çünkü el gövdede kaşınan yeri bilir, öyleyse, dert bizde derman ellerimizdedir diyerek, biz aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak bu çağrıyı yapma kararı aldık.

Canlar, Hasret Gültekin canımızın Dersim-Nazmiye-Düzgünbaba Cemevine yapılan heykelinin yerinden kaldırılması ile başlayıp, yaklaşık iki yıldan bu yana devam eden, Demokratik Alevi Dernekleri ile Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri arasındaki, kopma, ayrışma, kırgınlıkların giderilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Bizler bu çağrıyı yaparken, Alevi kutsalları ile, ortak acılarımızı karşılaştırma, ya da teraziye koyma gibi bir niyetimizin olmadığını özellikle belirtiyoruz. Çünkü bizim inancımız siyasetlere sığmayacak kadar büyük, hoşgörümüz ise ummana sığmayacak kadar engindir.

Canlar, dostlar;

Gönül umduğuna küsermiş derler.

Kalpler kırıldı, gönüller küstürüldü. Acılar tazelendi, gözyaşları döküldü. Özellikle 2 Temmuz şehit aileleri üzüldü. Tüm bunların bilincinde olduğumuzu belirterek, Demokratik Alevi Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’ne dost kelamını gönderiyoruz. Yaklaşık iki yıldır devam eden kırgınlığın bitirilmesi, döküleni doldurup, düşeni kaldırmak, azalanı çoğaltmak için lütfen alınan kararları bir kez daha gözden geçirin.

Yezid sinsi, menzilimiz uzun. Gün ayrı düşme günü değildir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.