Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi müdürü görevden almak için sicilini bozdular

MEB Teftiş Kurulu’ndaki bakanlık başmüfettişi, ‘Alevi’ müdürü görevden almak için sicilini bozduklarını içeren maili, yanlışlıkla 20 kişilik müfettiş grubuna gönderdi. Savcılık soruşturma başlattı.

İstanbul Kadıköy Neriman İrfan Akça Mesleki Eğitim Merkezi’nde okul müdürü olarak görev yapan Metin Bila hakkında görevden alma amaçlı soruşturma açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) Maarif Müfettişleri Koordinatörü Ayşegül Ekizceli’ye iletilmek üzere Maarif Müfettişi Semra Erdem’e yazdığı ‘meb’ uzantılı resmi e-postada, ‘Alevi’ okul müdürünü görevden almak için sicilini bozduklarını içeren yazışmayı, yanlışlıkla 20 kişilik müfettiş grubuna gönderdi. Savcılık soruşturma başlattı.

“ZATEN ALEVİYMİŞ, GİZLEME GEREĞİ DUYMAMIŞ”

Başmüfettiş Özkaya’nın ‘meb.gov.tr’ resmi uzantılı mailinden Müfettiş Erdem’e giden e-postada, “Metin (Bila) Bey’in idareciliğinin sonlandırılması için elimizden geleni yaptık. Zaten, kendisi Aleviymiş bunu da gizleme gereği duymamış. Camiamıza uygun olmadığı aşikâr. Müdür Yardımcısı Cemile (Samancı) Hanım için mecburen aylıktan kesme cezası teklif ettik. Özellikle eşinin ‘hizmete hareketine’ katkılarından biz de haberdarız. Fakat bunu mevcut şartlar nedeniyle çok dillendirmemek lazım. Olası itirazlarda işin bundan sonraki kısmı sizde artık. Ayşe (İstanbul Maarif Müfettişleri Başkanı Ayşegül Ekizceli) Hanım’a iletirsiniz. Allah’a emanet olunuz” denildi

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre Okul Müdürü Metin Bila, Prof. Dr. Nedim Samancı’nın eşi ve okulun müdür yardımcısı Cemile Samancı’nın sahte sağlık raporu alıp, derse girmediği halde ders ücreti aldığı iddiasıyla soruşturma açılması için MEM’ne başvurdu. İddiaya göre eşine soruşturma isteyen müdürün görevden alınması için Prof. Dr. Nedim Samancı devreye girdi. İstanbul MEM Maarif Müfettişleri Başkanlığı, suçlanan yardımcı yerine müdüre soruşturma açtı.

Müdürün, Kovid-19’dan raporluyken vekalet vermeyip uzaktan çalıştığı, Okul Aile Birliği’ne öğrenci üye aldığı, ek ders ücretleri gibi bir dizi iddia ileri sürüldü. Müfettiş Semra Erdem ve Soner Görgülü ‘uyarı’ cezası verip, müdürün görevde kalması istemiyle dosyayı İstanbul MEM’ne gönderdi. Talepleri onaylanmadığı gibi İstanbul MEM Maarif Müfettişleri Koordinatörü Ayşegül Ekizceli’nin talimatıyla müfettişler dosyadan el çektirilip, 2 yeni müfettiş atandı.

“BİZİ SIKIŞTIRIYORLAR”

Onlar da müdürü haklı bulup, ‘uyarı’ cezası istese de kabul görmedi. Müdür Bila’yı arayan müfettişler, “Hocam, bunların il müfettişleri üzerinde gücü var, bizi sıkıştırıyorlar. Sana ceza vermeye gönlümüz razı değil, bizi reddet bakanlıktan müfettiş iste. Bakanlığa güçleri yetmez” dedi. Müdür Bila da müfettişleri reddedip, MEB’den müfettiş istedi. MEB, Başmüfettiş Mehmet Ali Özkaya’yı gönderdi. İddialara, ‘ücretli öğretmenlere kalfalık ve ustalık sınavlarında gözetmenlik görevi verilmesi, ek ders ücretleri, müdür yardımcısı Cemile Samancı’ya fazladan ek ders ücreti ödenmediği halde iade talebinde bulunulması’ gibi suçlamalar da eklendi. Müdür Bila’ya 5 kez maaş kesim, 2 kez uyarı ve 1 kez de kınama cezası verildi. Kadıköy İlçe MEM’ü Sadık Aslan, Bila’yı görevden almak için harekete geçti. Müdür, cezalara itiraz ederken, e-posta skandalı patladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.