Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PİRHA’nın erişime kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı avukata da vermediler

PİRHA-Pir Haber Ajansı’nın erişime engellenmesine yönelik alınan kararı değerlendiren Av. Seyit Demir, “Dosyanın fotokopisini ya da kararın bir örneğini de veremeyiz, diyorlar. Bu kararın örneğini alamazsak bu karara nasıl itiraz edebileceğiz?” dedi.

Pir Haber Ajansı’na (PİRHA) yönelik Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen erişim engeli kararına ilişkin açıklama yapan Avukat Seyit Demir, gerekçeli karara erişemediklerini belirtti. “Bu kararın örneğini alamazsak bu karara nasıl itiraz edebileceğiz?” diyen Demir, kararı almak için tekrar girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

“KARARIN ÖRNEĞİNİ ALAMAZSAK NASIL İTİRAZ EDEBİLECEĞİZ?”

Erişim engeli kararına dair bilgilendirme yapan Demir, şöyle konuştu:

“Bu kararı Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği 08.03.2022 tarihli karar ile veriyor. Hatay’dan bir meslektaşımız bu kararı veren savcılık ile görüşmeye gidiyor. Savcılık cevaben gizlilik olduğu, dosyanın Jandarma İstihbarat’tan getirildiği, “terör örgütü” propagandası yapıldığı yönünde. Bu kadar bilgi verebiliriz diyorlar. “Dosyanın fotokopisini ya da kararın bir örneğini de veremeyiz” diyorlar. Bu kararın örneğini alamazsak bu karara nasıl itiraz edebileceğiz?

“HAK ARAMA YOLUNU DA KAPATIYORLAR”

Sadece haksız bir karar vermiyor. Bu haksız karara karşı hak arama yolunu da kapatıyor. Yani kendi kararını karar olmaktan çıkartıp, adeta bir kanunmuş gibi aksi bir karar verilemeyecek hale getiriyor. Ajansın kapatılması, haberleşmenin engellenmesi, iletişim özgürlüğünün kısıtlanması zaten bir insan hakkı ihlali. Bunun üstüne “Dosyayı size vermem” diyor. Niye? Gizlilik kararı var. Oysa bu gizlilik kararı bunun erişime engellenmesini gerektirmez zaten.

“GİRİŞİMLERİMİZ SÜRECEK”

Gerekçesini görelim istiyoruz. Buna ilişkin bir itiraz hazırlayalım diyoruz ama onu da vermiyor. Çok ciddi bir haksızlık. Öncelikle kararı almaya çalışacağız. Tekrar girişimlerde bulunacağız. Alamazsak da bildiğimiz kadarına itiraz edeceğiz.”

PİRHA / İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir