Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Katliamlarla Yuzleşilsin, Baskılara Son Verilsin !

Demokrası Konfaransı Alevi Bileşenleri,  Gazi ve Ümraniye Katliamları’nın 27. Yıl dönümünde  dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. ”Katliamlarla Yuzleşilsin, Baskılara Son Verilsin ” başlıklı açıklmada, Pir Haber Ajansı’na getirilen erişim yasağı kınanarak,”Dayanağını hukukun evrensel değerlerinden alan ‘Hukuk Devleti’nde ‘Basın Özgürlüğü’nü hiçe saymak mümkün değildir” denildi.

”Biz Aleviler kadim zamanlardan gelen ‘Sevgi’ odaklı bir yaşam şekli olan öğretiye inanan bireyler olarak, tarih boyunca saldırılara, asimilasyon politikalarına, katliamlara, özcesi kıyımlara maruz kaldık” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:
”27. Yıl dönümünde Gazi ve Ümraniye’de ‘devlet terörü’yle hayatını kaybeden canlarımızın anısını ve mücadelesini toplumsal belleğimizde yaşatmak için bir kez daha anıyoruz.
Tarih boyunca yapılan tüm soykırımlar, katliamlar, faili belli (olmayan) cinayetler, üstünü örtme politikaları ile unutturulmaya çalışılmaktadır. Zira hesap verilmeyen her kara sayfa, tekrarını meşru kılmak içindir. Toplumsal hafızamızı canlı tutarak bir daha bu katliamların yaşanmaması için devleti bu suçlarla yüzleşmeye davet ediyoruz. Katliamların bir daha yaşanmasını önlemek adına bu matem yerlerinin ‘Hafıza Mekanı’ olarak adlandırılmasını istiyoruz.
Alevilerin, muhaliflerin sesi olan PİRHA’ya (Pir Haber Ajansı) getirilen erişim yasağını da kınıyoruz. Zira bu yasak, bizlere, muhalif duruşlu Alevilere getirilmiştir. Dayanağını hukukun evrensel değerlerinden alan ‘Hukuk Devleti’nde ‘Basın Özgürlüğü’nü hiçe saymak mümkün değildir.
Son zamanlarda Alevi kurum başkanlarına yönelik tutuklamalar ve davalar da göstermiştir ki kişilerin nezdinde değerlerimizi, inancımızı yargılayarak eritme ve sindirme politikaları ile bizi susturmak istemektedirler.
Bilinmelidir ki bu baskı, yasak ve kuşatmalar bizleri yolumuzdan, bildiğimiz doğrulardan ve hakikat mücadelemizden asla vazgeçirmeyecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.