Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK:Ne Turgut Öker ne de diğer Alevi kurum temsilcileri yürüttükleri bu onurlu mücadelede yalnız değildir

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker, AABK adına düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla ve 2012 -2015 yılları arasındaki sosyal medya paylaşımlarından dolayı yıllardır her davadan ayrı ayrı yargılanıyordu.

Önceki duruşmada mahkeme heyeti, Turgut Öker hakkındaki Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi dosyasının Yargıtay incelemesinde olduğuna vurgu yaparak temyiz inceleme sonucunun beklenmesi yönünde karar vermişti. Heyet ayrıca, İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hazırladığı dosya ile 21. Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nin hazırladığı dosyaların birleştirilmesi yönünde kararını açıklamıştı. Hakkında açılan dava dosyaları birleştirilen Öker, 15 Mart’ta saat 09.30’da İstanbul Anadolu Adalet Sarayı 10. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde bir kez daha hakim karşısına çıkacak. 15 Mart’ta yapılacak duruşmada Turgut Öker’in birleştirilen davaları karara bağlanacak.
AABK, Turgu Ökeri’in 15 Mart’taki duruşması için yazlı bir açıklama yaptı.

“Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker ifade özgürlüğü kapsamında yaptığı konuşmalardan dolayı, bir kez daha yargı karşısında” ifadelerini yer aldığı AABK, açıklaması şöyle”

“Son dönemde Alevi kurum temsilcilerine yönelik tutuklama, açılan davalar üzerinden inancımızın yargılanmak istendiğini, eritme ve sindirme politikası yürütüldüğünü, çok açık bir şekilde görüyoruz.

Bu davalar ile Alevi kurum temsilcileri sindirilmeye, susturulmaya ve biat eden sessiz topluma dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

İktidarın Alevilere bakış açısının somut kanıtı olan bu tür davalarda tüm Aleviler yargılanıyormuş gibi davaları takip ediyoruz.

Alevi kurum temsilcilerine açılan bu ve benzeri davalar, haklı davamız için mücadele etmekten bizi asla alı koymayacaktır.

AKP-MHP iktidarı, Alevi kurum temsilcilerini sudan bahanelerle mahkeme kapılarında eziyet etmekten vaz geçip, Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerini derhal yerine getirmelidir.

Ne Turgut Öker ne de diğer Alevi kurum temsilcileri yürüttükleri bu onurlu mücadelede yalnız değildir.

Aleviler vardır, Alevilik haktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.