Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in, duruşması 22 Eylül’e ertelendi- Video

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in, birleştirilmiş davalarının  duruşması, bugün . İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava dosyalarının birleştirildiği duruşma 22 Eylül’e ertelendi.

Avrupa ve Türkiye’deki Alevi kurumları ile HDP ve CHP Milletvekileri duruşmada AABK Onursal Başkanı Turgut Öker‘‘ yalnız bırakmadılar.  AABK Örgütlenme Sorumlusu Mehmet Ali Çankay, AABF NRW Bölge Sekreteri Mesut Kabakçı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, PSAKD Genel Sekreteri Özgür Kaplan, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, 78’liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, Yazar Erdal Yıldırm, Yazar Ayhan Aydın ve sanatçı Tamer Özdemir’in yanısıra çok sayıda kişi  duruşmaya katılarak Öker ile dayanışma içinde oldular.

 

 

 Mahkeme heyetinin öne sürdüğ iddaları kabul etmeyen Turgut Öker, yaptığı kısa savunmada şu ifadeleri kullandı:

“6 yıl içerisinde 11. kez aynı fiilden dolayı hakim karşısına çıkıyorum. İlk duruşmadan bugüne kadar derdimiz anlaşılmadı. Bölge İdare Mahkemesi kararı haklı olduğumuzu kanıtlıyor. Duruşmanın hiçbir hukuki zemini yoktur. Cumhurbaşkanı makamına bugüne kadar en ufak bir hakarette dahi bulunmadım. Makam ile bir derdimiz yok. Türkiye’de Alevilerin yaşadığı katliamları, haksızlıkları anlatmak benim boynumun borcu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı olarak asli görevimi yerine getirdim.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı belediye başkanı olduğu günden beri tanırım. Kendisiyle ideolojik olarak tam zıt taraflardayız. Belirtilen paylaşımı ben yapmadım. Bu hesaplar AABK hesaplarıdır. Belki başkaları paylaşmış olabilir. “Nazi subayı” benzetilmesi ile “hırsız, katil” yazılı afişleri ben paylaşmadım. Erdoğan’ın Siirt’te yaptığı konuşmaya bakın. Onursal başkanı olduğum kurumun Almanya Devleti’nin ajanı olduğu iftirasını atıyor. Sınırsız şekilde bize her türlü hakareti yapabiliyor” dedi.

Avukatlar sırayala söz alarak, Öker yönelik suçlamara cevap verdiler. Öker‘in Av. Fikret Babaoğlu, şunları ifade etti:  “Müvekkil, Alevi kültürünün önemli bir temsilcisidir. Cumhurbaşkanının bu kültüre yönelik zaman zaman iftiraları olmaktadır. Cumhurbaşkanı olduğu için dava açıklamamaktadır. Müvekkil ayrıca bir siyasetçidir. Yaptığı konuşmalar tamamen eleştireldir” ifadelerini kullandı.

Av. Nimet Acari sözlerine AİHM’in Vedat Şörli hakkında verdiği karara vurgu yaparak başladı.  “Bu dava Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlalidir‘‘ diyen Acar, konuşmasının devamında, şunları söyledi.. :Yargılama açıkça hukuka aykırıdır. Derhal beraat kararı verilmesi gerekir. Erdoğan Siirt’teki konuşmasında müvekkili hedef almıştır. İlgili davayı açtık. Milletvekili adayı olduğu dönemde de hedef gösterilmişti. 2014 yılından beri müvekkilim müşteki tarafından hedef gösterilmiştir. Siyasi ve toplumsal bir dosyadır” diye ifade etti.

Not: Video hazırlanıyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.