Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Wr. Neusdadt AKM den, bir günde üç etkinlik

-Aydın Şafak / Viyana-

Avusturya Alevi Birlikleri federasyonu (AABF)  bileşeni Wr.Neusdadt Alevi Kültür Birligi Pandemi sürecinin hafiflemesi ile birlikte faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir. Yoğun süreçle birlikte 19 03 2022 Cumartesi sabahı misafir konuklarından Wr.Neusdadt Belediye Başkanı sayın Klaus Scheeberger’di.

Scheeberger, Alevi Kültür Merkezi tarafından güzel bir şekilde karşılandı.  Çiçeklerle  karşılanan Belediye heyeti, gördügü ilgi ve alakadan ötürü gerek AKM Başkanı Kasım Akar’a, gerekse gençliğe ve karşılayan üye ve taraflarına teşekkür ettiler. Bu türden ziyaretlerin amacına uygun iyi ilişkiler sonucu planlı ve proğramlı etkinliklerle bir arada olmak, zenginliklerimizi ifade edeceğini bildirdiler.

Wr.Neusdadt Alevi Kültür Birligi Başkanı Kasım Akar ise, genel merkezimizi bugün teşriflerinden dolayı Sayın Belediye başkanımız Klaus Scheebergere yürekten teşekkür ederek, bu ve buna benzer ziyaretlerin ve ilişkilerin her türlü alanda bir arada yürütmek istediklerini üzerimize düşen görev ve sorumluklarla dayanışmak ilkeli ve temel dayanıklarımızdan biridir dedi.

Son olarakta, Belediye başkanı ikram edilen çay ve kahvelerle birlikte, güzel bir görüşme, sıcak karşılama, duygu ve düşünceleriniz bizi tatmin etmiştir. Bu türden görüşmeler sonucu ilişkilerimizi başlangıcı olarak tekrardan görüşme olanaklarını yaratma, yakın ilişkiler düzlemin umuduyla diyerek dernek yönetimi, başkanı ve gençlik tarafından uğurlandı.

Diğer bir etkinlik ise, dernek proğramlarında,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  kutlamasıydı. Dernek adına 8 Mart’ın anlam ve önemine vurgular yapıldı. Hiçbir günün devletler yada iktidarlar tarafından verilmedi. Hep  direnişlerle ve zorulu  smücadelerle kazanıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan CanTV program yapımcısı ve gazeteci Dilek Odabaş Bakır, yaptığı konuşmaları ile panele renk kattı. Kendine has düşünceler ışığında Türkiye’de de 8 Mart’ın içinde yaşatılan süreçleri ve yaşatılan kadına yönelik şiddetin ön planda olduğu gerçeğine vurgular yaptı. Akıcı ve dinlenebilir yorummları ve gerçeği yaşatan ve yaşatılan durumlar kadın ve erkek eşitsizliklerine değinerek bunları nasıl degiştirebilecek koşul ve mücadele alanları nasıl yaratabiliriz bilgisi ve duygusu oldukça önemliydi. Bir çok alanda kadının sınıf mücadele anlayışı, Alevilikte kadının önemi ve bakış açısı üzerinde de durarak açıklayıcı bilgiler sunuldu.

Ayfer Tursun da, 8  Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, birazdan sunacağım şiddet sensin adlı tek kişilik sahne oyunumda anlatacağım dedi.

Diğer etkinlik ise, 8 Marta uygun, kadına şiddetin vardığı noktayı izleyicilere sunulan ŞİDDET SENSİN adlı oyunu Ayfer Tursun  oynadığı oyunu sahnelendirdi. Beğeni içerinde izlenerek anı ve hafızalara eklendi. Bu oyunun Avusturya’daki bir çok Alevi Kültür Merkezi’nde ve demokratik kitle örgütlerinin merkezinde de sahnelendi. Giderek oynanmayan diğer Alevi Kültür Merkezlerine de sahnelenecektir.

Yukarıda belirtildiği gibi üç etkinligi bir güne sığdıran Wr.Neusdadt Alevi Kültür Birligi yoğun bir tempo ile Alevi hareketine yeni kazanımlar ve projelerle güçleri oranında yapmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda  Avusturya Alevi Birliklikleri Federsyonu gözde ve aktif üyesi olduğu gözden kaçmıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.