Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

St.Pölten AABF bileşenin’den, 8 Mart.

-Aydın Safak- Viyana-

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) bileşeni St.Pölten Alevi Kültür Birligi kadınlar birligi öncülügünde,Dünya Emekçi kadınlar günü olan 8 Mart, adına laik bir Panelle kutlandı.

St Pölten kadınlar birligi adına organizasyonda emegi olan Ülker Koç, panelin Modaratörlügünüde üstlenerek, Panele Türkiye’den davet edilen, Cantv de proğramcı ve gazeteci Dilek Odabaş Bakır, Şiddet Sensin oyunun yazarı ve Oyuncusu Ayfer Tursun’u selamlayarak  Toplantıya,  gerek dünyada, Özelde ise Türkiye ve kürdistanda sınıf mücadelesin’de hak arayışında, Siddete maruz bırakılmış öldürülen kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Modaratör Ülker Koç,Proğramın hemen başında,Dernek başkanları,Ali Gül ve Alişan Bakır’a kısa söz hakkı vererek,ortak konuşmalarında,8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününe uygun düşüncelerini sunarak,bu günkü bu çalışmada emek verip bu günü anlamına uygun bir proğramla,hem divana,hemde Katılımcı panelistlere isim vererek teşekkür ettiler.

Ülker Koç devamında,8 Martın anlam ve önemi üzerinde durarak,Dünya hakların engin denizinde sınıf mücadelesinin ön saflarında kadınların da olması, kadınsız hiç bir hareket başarı sağlıyamaz şiarı ile, Roza Lüksemburga ve Klara zetkin gibi adını sayamıyacağım yigit kadın önderlerimize selam olsun. dedi. devamında her yıl kutladığımız kadınlar gününe,Türkiyede kadına yönelik şiddetin artık günlük hayatın birincil gündemi durumundadır.İktidarın ise, faaillerini  yakalayıp adlı kontrol şartı ile serbest bırakmaları anlayışı, Kadına önemin resmini çizmektedir dedi.

Ardından Kadına yönelik Şiddet sensin oyunu ile Avusturya’da bir çok bölgede sahnelendigi güzel eserin yapımcısı ve oyuncusu Ayfer Tursun söz verilerek, Birazdan sahneleyecegim oyunda da anlaşılacağı gibi, Kadın erkek eşitsizliginden bahsederek Alevi Kültür merkezlerinin bu konu üzerinde yapacakları ve önüne hedefler belirleyerek yapılması gerekenleri artık kendi çalışmalarının birincil görevi haline getirmeliler.dedi.devamında Son işlenen kadın cinayetlerinde önemli oranda artışın oldu, devletin sessizligi ve ceza hukukunun çöktügü bir ortamla karşı karşıya olduğunu gündelik hayatın akışında görülmektedir dedi.

Türkiye’dem Panelist misafir olan, Cantv Proğramcısı ve gazeteci Dilek Odabaş Bakır sözü alarak,katılımcı kalabalığa seslenerek gördügü ilgi ve alakadan sıcak duygu dan ötürü teşekkür ederek başladı

Kadın demek hayatın her alanında kendisini gösteren çabalayan emek ile yoğrulmuş sınıf mücadelesinin yılmaz bir yaratıcı gücüdür.Kadın erkek eşitsizligi sonucu iktidarların bu konuya nasıl egildikleri ile,yada yasal çerçeve içerinde kadına yönelik nasıl önlemlerin yok sayıldığı bir dönemde geçmekteyiz. Zor bir dönemde geçmekteyiz.Kadınlar olarak biliçli duruşları ile sınıf mücadelesinin enginlerine sarılarak direnişler sergilemeli ve örgütlenmelidir.yaşadığımız çağda kadına yönelik şidetin vardı sonuçları hepimizin gündeligine yazılmaktadır.Öldürülen kadınların faalleri göz altına alınarak,ardından sözüm ona adli konrol şartı ile serbest bırakılıyor.

Bir çok gelişmelerden örnekler sunan Dilek Odabaş Bakır, Kadınlar sınıf mücadelesinin engin doruklarında örgütlenerek şiddet sensin,benim söylemi dışına çıkarak gerçekten sesini yükseltmesi gerekmekttedir.kurtuluşunun kendi ellerinde olduğunu asla unutmamalıdır.Alevi örgütlenmesinde de kadının önemi farklılık arz etmektedir.Alevi kadınlarını hayatın her alanında yerini almalı,dışındaki kesimlere gerçek kimligini yapacağı işlerle göstermelidir dedi.

 

Yapılan konuşmalar ardından sorulan sorular cevaplanarak,Ayfer Tursun’un,tek kişilik Şiddet sensin oyununa geçildi.güzel duygular içerisinde izlendi.derin izler bırakarak katılımcıları düşündürdü.

Sonrasında Topluca çekilen resimlerin ardında panel güzel bir günün ardında son buldu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.