Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DİYANET AKADEMİSİ,  DEMOKRASİ VE LAİKLİK MÜCADELESİ ÖNÜNE KURULAN BİR BARİYERDİR

AKP’nin, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde “Diyanet Akademisi” kurulmasına dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonuçı tek bir ret oyu verilmeden kabul edildi.

Demokrasi Konferansı Alevi Bileşenleri, Alevi toplumunuda çiddi bir rahatsızlık yaratan oylamaya ve Diyaneti’in akademi kurma hakkını elde etmesine ilişkin yazlı bir açıklama yaptı.
Eğitim sistemi 20 yıllık AKP hükümetleri döneminde dinsel bir hale büründürüldü. 12 Eylül’den bu yana zorunlu olarak devam eden din dersinin anaokuluna kadar indirilmek istendiği dönemlerden geçiyoruz. ifadelerini yer aldığı açıklamda, Diyanet, tarikat, cemaat ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki bağa dikat çekildi.

‘‘Diyanet, tarikatlar, cemaatler Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışıyorlar‘‘ vurgusunun yapıldığı açıklmanın devamında, şunlar kaydedildi:

”Diyanet, tarikatlar, cemaatler Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışıyorlar.

Bu radikal dinci gruplarla imzalanan protokollerle okullarda din dersi sayısı arttırıldı. Okulların büyük çoğunluğu İmam Hatip okullarına dönüştürüldü ve neredeyse bütün derslerin müfredatı dinsel içeriğe büründürüldü.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi yıllardır ana taleplerimizden biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı’ nin kapatılması yerine daha da büyütüp güçlendirmek adına bu kurumun bünyesinde Diyanet Akademisi kurulması için verilen kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Diyanet Akademi Kanunu 278 kabul, 10 çekimser, 0 red oyla Meclis’te kabul edildi.

Kanuna göre; Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bazı faaliyetler, bundan sonra Diyanet Akademisi bünyesinde yapılacak. Diyanet Akademisi, doğrudan Diyanet İşleri Bakanlığı’na bağlı olacak. Akademi, yüksek ihtisas, dini ihtisas ve eğitim merkezlerinden oluşacak. Ayrıca geniş yetkilerle donatılan akademide eğitim gören erkek adaylara askerlikten muafiyet de getirildi. Akademinin erkek öğrencileri, “alacakları eğitimin kesintiye uğramaması” gerekçesiyle askerlikten muaf sayılacak.
Diyanet Akademisi Başkanı’na, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı’nın maaşı kadar ödeme yapılacak. Ülkemizdeki demokrasi mücadelesinin önünde en büyük bariyer olarak duran DİB’in kadro sayısının daha da  artırılması, hem  demokrasi mücadelesine hem de ülke ekonomisine vurulan büyük bir darbedir.

Türkiye her geçen gün şeriata doğru gidiyor, laiklik tamamen yok edilmek isteniyor. Bu işlenen anayasal suça karşın, Diyanet Akademisi kurulmasına Meclis evet dedi.

Bizleri en çok şaşırtan durum ise bu oylamaya CHP, HDP, TİP’in ret oyu vermemesi oldu. Oylamaya katılmamak ve çekimser oy kullanmak da onaylamak anlamına gelir. CHP’li 22 vekilin evet oyu vermesi, katılan HDP’li 10 vekilin çekimser oy vermesi düşündürücü! Bu tutumlar, fırsatçı, manipülasyoncu AKP hükümetinin oyunlarına ortak olmak anlamı da taşır.

Biz Aleviler ülkenin şeriatçi bir yönetime hızla  sürüklenmesinden ve bu olumsuzluğa demokrasi ve laikliği savunan partilerin ortak olmasından son derece rahatsızlık duyuyoruz.  Mecliste bulunan siyasi partileri daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Laiklik için ölümcül olacak adımlara dur demek gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor ve tüm demokrasi güçlerini ortak mücadeleye çağırıyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.