Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AVRUPA DERSİM KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN 12’NCİSİ 3-4 HAZİRAN TARİHLERİNDE FRANKFURT’TA YAPILACAK !

 Avrupa Dersim Kültür Festivali bu yılda Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılacak. Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu’nun (ADEF) tarafından düzenelene festivale ilişkin yapılan yazılı açıklmada, şu ifadeler yer alıyor:
”Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu’nun (ADEF) düzenlediği Geleneksel Avrupa Dersim Kültür Festivali’nin 12’incisi bu yıl 03-04 Haziran tarihlerinde Frankfurt’ta düzenlenecek. Bu yıl ki festival, Koçgiri soykırımının yüzüncü yılı vesilesiyle Zarife Ana ve Alişer şahsında Koçgiri soykırımında yaşamını yitirenlere adandı.
2020’de pandemi nedeniyle yapılamayan Geleneksel Avrupa Dersim Kültür Festivali’nin 12’incisi bu yıl 03-04 Haziran tarihlerinde Frankfurt’ta düzenlenecek.
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), tarafından düzenlenen festival bu yıl Koçgiri soykırımının yüzüncü yılı vesilesiyle Alişer ve Zarife Ana şahsında Koçgiri soykırımında yaşamını yitirenlere adandı. Festivalin bu yıl ki ana şiarı ise “Soykırıma Karşı Birlikte Direnerek Kazanacağız” olarak belirlendi.
Festival için yapılan açıklamada şunlara yer verildi;
29-30 Mayıs 2020’de yapılması planlanan 12’nci Dersim Festivalini pandemi yasakları nedeni ile gerçekleştirememiştik. İki yıl aradan sonra gerçekleştireceğimiz Dersim Festivali’nin heyecan ve coşkusuyla siz değerli halkımızı selamlıyoruz.
Festivalin gerçekleşeceği alanın izni alınmış, geniş Dersim coğrafyasının örgütlü kesimleri ile festivalin kapsamı, içeriği ve programı konularında ortaklaşma sağlanmış, Festival tertip komitesi oluşturulmuş, Festivalin amacına uygun gerçekleşmesi için gerekli hazırlıklar ve planlama çalışmalarımız devam etmektedir.
Bilet ve Afiş basımı yapılarak geniş bir şekilde dağılımı yapılmış ve kamuoyu ile paylaşımı başlatılmıştır.
12. Dersim Festivali’nin ana sloganı; “Soykırıma Karşı Birlikte Direnerek Kazanacağız” olacaktır.
03-04 Haziran’da, Frankfurt’ ta gerçekleştireceğimiz Dersim Festivali’nde buluşmanın umudu ve coşkusuyla…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.