Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Didim’de savaşa ve yoksulluğa karşı yurttaşlar eylemde: Krizin ve savaşın faturasını biz ödemeyeceğiz

Aydın’ın Didim ilçesinde Emek Partisi (EMEP), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşil ve Sol Gelecek Partisi, “İşsizliğe, yoksulluğa, zamlara, savaşa ve zeytinlerin talanına karşı mücadeleyi yükseltelim” diyerek Ziraat Bankası önünde basın açıklaması düzenledi.

Ortak basın açıklamasını Yeşil ve Sol Partiden Füsun Oğuz okudu. Resmi enflasyonla halka yansıyan arasında fark olduğu ifade eden Oğuz, “Elektrikten mazota, benzinden gıdaya, iğneden ipliğe yapılan fahiş zamlar nedeniyle kış aylarında ısınma ile beslenme arasında bir seçim yapmaya zorlanır hale geldik. Ülkeyi yönetenler sürekli; ‘Faiz lobisi’, ‘Dış güçler’ bahanelerine sarılıyorlar. Bugün ise Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi ekonomik krizin bahanesi haline getirildi. Sanki Rusya Ukrayna savaşı öncesinde Türkiye’de her şey güllük gülistanlıkmış gibi açıklamalar yapılıyor. İki emperyalist blok arasında süren savaş, yeni zamların dayanağı haline getirilmek isteniyor. Sanki bu savaştan önce memlekette hiçbir şeye zam yapılmamış gibi” dedi.

‘ZAMLAR GERİ ALINSIN’

Doğanın talanına ve zeytinliklerin ranta açılmasına tepki gösteren Oğuz, “Başta üretici köylüler olmak üzere birleşerek bu zeytin talanını engellemek ve doğanın tahribatına dur demek zorundayız” diye konuştu.

“Sermayenin krizlerini, savaşlarını biz yaratmadık faturasını da biz ödemeyeceğiz. Artık teter demek için tüm halkımızı basın açıklamamıza bekliyoruz” denilen bildiride talepler şu şekilde sıralandı:

  • Zamlar geri alınsın.
  • Havamıza, suyumuza, toprağımıza, el uzatılmasına izin vermeyeceğiz!
  • İçeride ve dışarıda düşman eden politikalara hayır diyoruz!
  • Emperyalist paylaşım savaşlarına hayır diyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.