Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sibel Balaç’ın annesi: Kızım 25 kilo vermiş

 Sibel Balaç, 102 gündür “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Balaç’ı ziyaret eden annesi Nuray Balaç, “Durumu iyi değildi. Sibel 25 kilo kaybetmiş” diyerek kızının taleplerinin kabul edilmesini istedi. 

img

 Sibel Balaç, 102 gündür “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Balaç’ı ziyaret eden annesi Nuray Balaç, “Durumu iyi değildi. Sibel 25 kilo kaybetmiş” diyerek kızının taleplerinin kabul edilmesini istedi.
Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) yüzbinlerce kamu emekçisinin ihraç edilmesinin ardından Ankara’da başlayan Yüksel Direnişi’ne destek verdiği için 10 Aralık 2018’de gözaltına alınan Sibel Balaç, 18 Aralık’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Balaç’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Sibel Balaç, “adil yargılanma” talebiyle 19 Aralık 2021’de tutuklu bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde ölüm orucuna başladı. Balaç’ın ölüm orucu 102’nci gününde.
Balaç’ın annesi Nuray Balaç, 28 Mart’a Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kızını ziyaret etti. Sibel Balaç’ın sağlık durumuna değinen anne Balaç, kızının bir yıl içinde ard arda hücre cezaları aldığını ve cezaların toplamda 700 gün hücre cezasına tekabül ettiğini söyledi. Kızının asılsız suçlamalarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Balaç, “Onu hastaneye bile götürmüyorlar. Kulaklarında sorun var ve yüzünün felç geçirme riski var. Hasta tutsaklara bile çok kötü davranıyorlar” şeklinde konuştu.
’25 KİLO VERMİŞ’
Anne Balaç, kızının 25 kilo kaybettiğini sözlerine ekleyerek, “Bana her zamanki gibi, ‘Anne ben iyim, beni merak etme’ diyor. Ama durumu iyi değildi. Yetkililere sesleniyorum kızımın sesini duyun. Kızıma camın arkasından bakmak çok ağır. Halkımız kızımın sesini duyurmaya çalışıyor. Sesimizi duyurmaya çalışanlara teşekkür ederim” dedi.
Kızının adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başladığını ve talebi kabul edilmeden eylemini sonlandırmayacağını aktaran anne Balaç, “Bu durumda olan çok kişi var. Gökhan Yıldırım da kızımdan bir hafta sonra açlık grevine başladı. Ailesi aradı, durumunu anlatı, o da haksızlığa uğramış. Lütfen bu gençlerin sesini duysunlar” şeklinde çağrıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.