Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Rheda Wiedenbrück Cemevi yeni binasına taşındı- Video

33 yıl önce kurulan Rheda Wiedenbrück Cemevi, 9 Nisan 2022 tarihinde yeni binasına taşındı. Koronavirüs salgınına rağmen Rheda Wiedenbrück Cemevi’nin yeni binasının açılış törenine kalabalık bir üye kitlesinin yanı sıra AABF Genel  Başkanı Hüseyin Mat,  Rheda Wiedenbrück Belediye Başkanı Teo Mettenborg, AABF İnanç Kurulu Yöneticisi Hasan Ali İçlek Dede, AABF-NRW Bölge Başkanı Selahattin Göktürk, Alevi Haber Ağı ( AHA) Yayın Kurulu Başkanı Hasan Subaşı, AABF NRW Bölge Temsilciliği’nin OWL Dernekler sorumlusu Dilek Şirin ve OWL bölgesindeki Cemevi başkanları ve yöneticileri katıldı.

 

AABF İnanç Kurulu yöneticisi Hasan Ali İçlek Dede’nin delili uyandırıp gülbank okumasıyla başlayan açılışta Rheda Wiedenbrück Cemevi Başkanı Kamuran Uğurlu, AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABF İnanç Kurulu yöneticisi Hasan Ali İçlek Dede ve AABF NRW Bölge Başkanı Selahattin Göktürk konuşmalarını yapmalar için sırasıyla tek tek kürsüye çağırdılar. Rheda Wiedenbrück Cemevi’nin yeni binasına taşınmasından duydukları mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan konuşmacılar, Almanıya’da elde edilen tüm kazanımların örgütlü mücadelenin eseri olduğuna vurgu yaparak, Alevilerin örgütlü birliklerinin önemine değindiler. Alevilerin örgütlü birliğinin, Alevi hareketinin bağımsız yapısının korumasının, Alevi kurumları arasındaki dayanışmanın ve Alevilik derslerinin yaygınlaştırılmasının  öneminin öne çıktığı  konuşmalara kitle alkışlarıyla destek verdi.

Rheda Wiedenbrück Cemevi’nin yeni binasına kavuşmasına önemli katkılar sunan, Rheda Wiedenbrück Belediye Başkanı Teo Mettenborg’ta açlışta kısa bir konuşma yaptı. Belediye başkanının konuşması kitle tarafından ilgiyle dinlendi.

OWL Dernekler sorumlusu Dilek Şirinin, Cemevi başkanlarının ve Bielefeld AKM’den İsmail Taş’ın kısa selamlama konuşması yaptıkları açılışta, sanatcılar söyledikleri türkülerle kitleyi çosturdular. Çekilen dostluk halaylarının ardında etkinlik sona erdi.

 Rheda Wiedenbrück Cemevi Başkanı Kamuran Uğurlu sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Cemevi’nin yeni binasının açılışı etkinliğine katılıp kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Kamuran Uğurlu yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

 ‘‘Sevgili canlarım,dostlarım,yoldaşlarım, 33 yıldan bu güne kadar bulunduğumuz NRW bölgesi Rheda-Wiedenbrück de inandığımız yolda, Alevi inancını, kültürünü , farklı inanç ve kültürle bir araya gelerek tanıtmaya çalıştık.  Bu çalışmalarımızı dahada profesyonel şekilde yapabilmek için yeni kiraladığımız dernek binamızın yaklaşık altı aydır büyük uğraşlar sonucu eksiklerini giderip toplumumuza hizmet edebilmek için çok güzel bir duruma getirdik. Dün yüksek bir katılımla derneğimizin yeni binasının açılışını yaptık. Bizimle ola, destek sunan herkese çok teşekkür ediyorum‘ ‘ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.