Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim’de kaza yapan araçtan Gülistan Doku soruşturmasına bakan savcı çıktı

Dersim’de içinde ağır ceza hakimi ve Gülistan Doku soruşturmasına bakan savcının da olduğu bir araç şarampole yuvarlandı. 2012 yılından bu yana Dersim’de görevli hakim ve savcıların il ve ilçelere korumasız gitmelerine izin verilmezken ve jandarma bilgi vermeleri gerekirken, hakim ve savcının yanında korumasız olması jandarmaya herhangi bir bilgi verilmemesi ise dikkat çekti. 

Dersim’de şarampole yuvarlanan araçtan bir ağır ceza hakimi ve Gülistan Doku soruşturmasına bakan savcı çıktı.

Dersim merkezden yola çıkan, önce Hozat’a oradan da Pertek yönüne hareket eden Avukat Arif Yıldız yönetimindeki 22 FA 063 plakalı otomobil gece saat 22.00 sıralarında Kayışoğlu Rampası mevkiinde virajı alamayarak şarampole yuvarlandı. Halktv.com.tr’den Ferit Demir’in aktardığına göre; araçta, Ağır Ceza Hakimi Emre Küçükbaşol ile Gülistan Doku soruşturmasını yürüten Tunceli Cumhuriyet Savcısı Ferhat Akıl’ın da olduğu öğrenildi.

Yoldan geçen diğer sürücülerin ihbarıyla olay yerine AFAD ve sağlık ekipleri geldi. Yaralılar, ambulans ile Hozat Entegre Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olan avukat Arif Yıldız askeri helikopterle, diğer yaralılar ise ambulanslarla Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne götürüldü. Avukat Arif Yıldız dün gece ameliyata alındı. Hayati tehlikesi devam eden Yıldız’ın tedavisi yoğun bakımda sürüyor. Ağır Ceza Hakimi Emre Küçükbaşol ile Cumhuriyet Savcısı Ferhat Akıl’ın ise hayati tehlikeyi atlattıkları ve durumlarının iye gittiği öğrenildi.

NÖBETÇİ SAVCI İKİ KEZ İNCELEME YAPTI
Hozat Cumhuriyet Savcılığı’nda görevli nöbetçi savcı, kaza sonrası ve sabah erken saatlerde kaza yerinde ve araç üzerinde inceleme yaptı. Savcı, otomobilin ilçe jandarma komutanlığına götürülmesini istedi. Kaza ile ilgili Hozat Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

HAKİM VE SAVCI YAKIN KORUMALARI OLMADAN YOLA ÇIKMIŞ
Mahkeme Başkanı Küçükbaşol ile Cumhuriyet savcı Akıl’a yakın koruma tahsis edildiği ancak her iki ismin de kaza sırasında yanlarında yakın korumalarının bulunmadığı tespit edildi.

KORUMASIZ İLÇE MERKEZLERİNE GİDİŞLERE İZİN VERİLMİYOR
Dersim’de 2012 yılından itibaren ilde görevli bütün hakim ve savcılara yakın koruma polisi tahsis edilmişti. Savcı ve hakimin koruma olmadan il merkezinden ilçe merkezlerine gidişlerine izin verilmiyor.

JANDARMAYA BİLGİ VERİLMEDİ
Üst düzey askeri bir yetkili, mahkeme başkanı ile cumhuriyet savcısının yola çıkmadan önce jandarma ekiplerine bilgi vermesi ve yolda güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini belirtti. Ancak böyle bir bilgi ya da talep jandarma ekiplerine ulaşmadı. Konu, cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturuluyor.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri ise Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Emre Küçükbaşol ile Cumhuriyet Savcısı Ferhat Akıl’ın neden korumasız ve güvenlik birimlerine bilgi vermeden yola çıktıklarının araştırıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.