Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gurup Yorum elemanı İnan ve Selma Altın Viyana’daydı

Uzun yıllar müzik alanında, halkların sınıf mücadelesinde müziğiyle yer alan, Gurup yorum Şimdide mahalle filmi ile ülkede yaşanan haksızlıkları ve halkların sorunlarını dile getiren filmin tanıtımı için Viyana’daydı.
Avrupa’daki tanıtımı Viyana da başlatarak diğer Ülke başkentlerinde geniş açılımlı öneri ve düşünceleri bir arada Halklarla birlikte bu çalışmanın ürünleri arasına katmayı düşündüklerini ifade ettiler.
Viyana da, Viyana Alevi Toplumu dernek yönetimine bir öneri ile, böyle bir çalışmamızın olduğunu, merkezinizde bir toplantı yapma düşüncesi ile yardımda bulunabilirmişsiniz, yani Dernek Lokalinizi o günde bize açarmışsınız diye.
Viyana Alevi Toplumu derneği başkanı ve yöneticileri de olumlu karşılayıp, Bütün halk katmanları emekten yana her kesimin Merkezimizin her daim kapılarının açık olduğunu ve elimizdeki imkanlarla her türden desteği de sağlarız cevabı ile Gurup Yorum elemanları sevinçle karşıladılar ve destekleri için teşekkür ettiler.
8 Nisan 2022 Cuma günü saat 19 da başlayan Gurup yorumun kendilerine has bir İstanbul hikayesini Mahalle adlı kısa Fragmanını gösterdiler. Ardından Filmin Yönetmeni İnan Altın ve Oyuncu Selma Altın yaşanan süreçle birlikte zorlukları nasıl aşarak son şekline kavuşmasına kısa notlar düştüler.
İki buçuk, üç yıl uzun vaade de süren çalışmamız bir çok engellerle karşılaştık. Yönetmenliğini birlikte yürüttüğümüz arkadaşlarımız tutuklandı ve halen cezaevindeler. Uzun sürmesinin birincil nedeni bu oldu. Başladığımız bu filmin bir şekilde bitirilmesi gerektiği konusunda çaba ve uğraşlar sonucu elimizdeki imkanlarla ve özellikle halk desteği ile başarımızın sonuna geldik. Ki bu çalışmamız 16 Mayıs’ta Avrupa’nın en büyük 2500 seyirci kapasitesi olan Paris Grand Rex sinema salonunda gösterime sunulacak. Sırayla, Viyana da olmak üzere diğer Avrupa’nın bir çok şehirlerinde halk desteği ile sinemalarda olacak. Dedi.
Filmimizin belli bir bölümü animasyon yani çizgi Film şekli ile mecburiyetten yapmaya çalıştık. Nedenini bu çalışma döneminde çalıştığımız bölgeler de film setimiz devlet güçleri tarafından basıldı. Arkadaşlarımız tekrar tutuklandı. Yönetmen arkadaşlarımız hakkında arama kararları ile tutuklanmaları istendi. Koşullar bizi mecburen filmin geri kalan kısmını animasyonla geçiştirdik. Aslında Filmin animasyon bölümünü başka bir Ülkede örneğin Suriye ya da Yunanistan’da devam ettirebilirdik. Fakat çok uğraş ister. Arka planları oralara taşımak ya da çizmek gerektiriyor. Kolay olmayacağını uzunca zaman isteyeceği konusunda sorulan soruların cevabı olarak ta sunmuş oldu.
Güzel ortam ve devrimci dayanışma ile gurup yorumun çalışmaları ile ilgili sorulan sorular ve verilen cevaplar sonunda, Gurup Yorum İnan ve Selma tarafından kavga ve Özgürlük türküleri ile kitle ile birlikte söylediler. Çekilen Toplu resimlerle birlikte Toplantı sona erdi.
Sonuç olarak Gurup yorumun gördüğü ilgi alakanın kendilerinin yüz ifadesi sonucu memnun kaldıklarını, destek oldukça yoğundu. Katılımcı kitleye, katılımları için Teşekkür etmeyi de ihmal etmediler.
Aydın Şafak / Viyana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.