Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevilerin önemli bir kısmı katliamdan sonra Malatya’yı terk etmek zorunda kaldı

 Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi,  Malatya Katliamı’nın 44. yılında yazılı bir açıklama yaptı. ”Malatya katliamı bundan tam 44 yıl önce 17 Nisan 1978 tarihinde Malatya’nın sağcı belediye başkanı Hamido lakaplı Hamit Fendoğlu’nun kendisine gönderilen bombalı paketi açması ve açar açmaz paketin patlaması sonucu ölmesiyle başlar” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şu ifadeler kullanıldı:

”Aynı tarzda hazırlanmış bombalı paketler aynı anda aynı yerden CHP Maraş Pazarcık İlçe Başkanı Memiş Özdal’a ve Adıyaman Vali Yardımcısı Abdülkadir Aksu’ya da gönderildi. Memiş Özdal şüphelendiği için paketi geri gönderir. Paketi incelemek isteyen iki memur paketi açınca paket patlar. Memurlardan biri parçalanarak ölür diğeri ağır yaralanır. Abdülkadir Aksu da paketi geri gönderir. Yapılan araştırmalarda bu paketlerin MHP’li faşist Muharrem Şemsek’in başında olduğu Atom Enerjisi Kurumunda çalısan bir ekip tarafından gönderildiği anlaşıldı. Çünkü o dönemde böylesi bir gelişmiş düzeneğin sadece bu kurum tarafından hazırlanabileceği tespit edilmişti. Atom Enerjisi Kurumu da ülkücülerin hakim olduğu bir yerdi.

Hamit Fendoglu’nun bu şekilde öldürülmesini bahane eden faşistler 17 Nisan 1978 akşamı saldırıya geçtiler. Faşistlerin bu şekilde bindirilmiş kıtalar halinde hızlı bir şekilde toplanmaları organize ve planlı bir saldırı hazırlığına isaret etmekteydi. Üç gün boyunca devam eden saldırılarda Alevilere ve solculara ait yüzlerce ev ve işyeri yakılıp yıkıldı. Onlarca insan yaralandı. 8 yurttaş öldürüldü. Dönemin Malatya Belediyesi hoparlörlerinden Kuran okuyup cihat çağrıları yaparak tahrik edici bir rol oynadı. Güvenlik güçleri günlerce saldırılara ve katliama seyirci kaldı. Alevilerin önemli bir kısmı bu katliamdan sonra Malatya’yı terk etmek zorunda kaldılar. Böylece kentin demografik yapısı değiştirildi. Malatya katliamı aynı yılın aralık ayında gerçekleşen ve yüzlerce yurttaşımızın katledildiği Maraş katliamına bir hazırlık oldu. Unutmadık, Unutturmayacağız!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.