Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakeleropulo, Büyük Dervent Köyü Cemevi’ni ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti devleti her konu da olduğu gibi, Alevilerin hak ve özgürlükleri  noktasında da yasakcı, baskıcı ve inkarcı politikalarından bir türlü vazgeçmiyor. Aleviler yaşadıkları ülkede hak ve  özgürlüklerinden yoksun bırakılırken, Almanya başta olmak üzere Avustur ve  Yunanistan gibi çeşitil Avrupa ülkelerinde Cemevleri Alevilerin ibadet yeri olarak kabul görüyor. Birçok Avrupa ülkesinde hükümetler ile Alevi kurumlara arasında yapılan hak eşitliği  anlaşmaları temelinde diğer inançlara tanına tüm haklar Alevilerde tanındı.

Alevilerin hak ve özgürlüklerini elde etmeleri açısından en önemli gelişmelerin yaşandağı ülkelerden birde Yunanistan. Yunanistan Eğitim Bakanlığı’nın Alevilik inancını resmi müfredata eklemesinin hemen ardından, Yunanista’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Alevi – Bektaşı toplulukları, bulundukları yerlerde devletende destek alarak Cemevleri inşa etmeye başladılar. Yunanistan  devleti, Cemevleri’ni inşa edilmesine mali destek sunmaktan geri durmadı. Yunanistan Parlamentosu’ndan cemevlerine yasal statü tanınması için yapılan oturumada alınan kararla, Cemevler Alevi-Bektaşi toplumunu  ibadethanesi olarak kabul edildi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakeleropulo, Meriç’in Sofulu ilçesine bağlı olan Büyük Dervent köyündeki  Cemevini ziyaret etti. Büyük Dervent köyündeki Cemevi, devlet tarafından tanınan ilk Cemevi. Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın Büyük Dervent köyündeki Cemevi’ne yaptığı ziyaret, Trakya Alevi-Bektaşi kurumları tarafından sevinçle karşılandı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakeleropulo, Büyük Dervent köyündeki  Cemevi’ne yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdi: ”İnsan’a değer veren, ayrım gözetmeyen tüm inançlar aslında insan olmanın temennisidir. Burada olmaktan çok mutluyum. Daha çok geleceğim ve daha çok yan yana olacağız. Ancak böyle güçlenebilir, güzel bir gelecek inşa edebiliriz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.