Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gezi davasına bakan üye hâkim Murat Bircan’ın, 2018 yılında AKP’den Samsun milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

Gezi / 1637 gündür tutuklu Osman Kavala‘nın  davasına bakan üye hâkim Murat Bircan’ın, 2018 yılında AKP’den Samsun milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.  Bircan’ın aday adaylığı sürecinde yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için, “Güçlü bir Türkiye için güçlü bir lidere ihtiyacımız var. Bu güçlü lider de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” sözleri de dikkat çekti.

Gezi davasının karar duruşmasında Taksim Dayanışması bileşenlerinin avukatlarından Evren İşler “Bu dosyada adil ve dürüst ve hatta bir yargılama yapıldı mı? Hayır. Adil yargılama bu kadar basit bir şey değil. Memleket yargıya yönelik çeşitli baskılardan geçmiş ama yine dönüp mahkemelerden medet umuyoruz. Adil yargılanmanın görüntüde de topluma yansıtılması gerekir. Bir yurttaşın burada adil bir yargılama yapıldığını hissetmesi gerekir.” dedi.

‘TALİMAT VERMEYE GEREK VAR MI?’
İşler, “Mahkeme heyetini oluşturan üyelerin ismini Google’a yazdığımızda üye hâkim Murat Bircan’ın Bafra Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde çalışırken istifa edip hâkim olduğunuzu görüyoruz. Murat Bircan aynı zamanda AKP’den milletvekili aday adayı da olmuş.Bu dosyada Erdoğan ilk mağdur. Talimat vermeye gerek var mı? Üye hakim onu seviyor zaten, onun liderliğine!”” sözleriyle tepki gösterdi.

1637 gündür tutuklu olan Osman Kavala’nın avukatı Prof. Dr. Köksal Bayraktar, “Siyasi bir liderle arasındaki bağı açık eden bir hakimin karar verme mevkiinde bulunmaması gerekir. Bunlar üzeri örtülecek şeyler değil. Mahkemenin bir karar vermesi lazım, bu karar davadan çekilme şeklinde veya üye hakimin çekilmesi şeklinde olabilir. Biz sizi reddediyoruz. Bunun 4,5 yıldır tutuklu olan müvekkilimizin durumuna halel getireceğinin de farkındayız.” diye konuştu.
Avukat Köksal Bayraktar, talebin reddi sonrası konuşmasına şöyle devam etti: Bu davada bazı arkadaşlarımız davanın siyasi olduğunu söyledi. Siyasi olduğu apaçık ortada, üzerine bir şey söylemeye gerek yok. Bu dava olağan dışı bir davadır. Bugüne kadar 20 hakim değişmiştir bu davada.

AKP’li Bafra Belediyesi’nde Hukuk İşleri Müdürlüğü yapan  Murat Bircan avukatlıktan istifasına dair sosyal medya hesabından “Hakim-savcı adaylığı nedeniyle 20 yıllık avukatlık mesleğimden ve 14 yıllık belediye hukuk işleri müdürlüğü görevimden bugün itibariyle ayrılmış bulunuyorum. Allah gönlümüzde bulunanı, hakkımızda hayırlı eylesin, hakkınızı helal edin” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.