Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gezi davası kararına tepki: Saray’da alınan karar mahkemede açıklandı

Gezi davası sonrası İstanbul Adliyesi önünde yapılan açıklamada, iddianamenin Saray’da yazıldığını, hükmün Saray’da verildiğini kararın ise mahkemede açıklandığı kaydedildi. Bu kararın bu kadar rahat verilmesinin  sebebinin ise sessizliğe bürünen muhalefet olduğunun altı çizilen açıklamada, mücadelenin devam edeceği kaydedildi.

Gezi davasında hükmün açıklanmasını ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde karar protesto edildi. HDP, CHP, TİP milletvekilleri kamuoyuna dayanışma ve mücadele çağrısı yaptı.

KERESTECİOĞLU: TÜRKİYE HALKLARI BİR YOL AYRIMINDA 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çok öfkeli olduğunu ancak iktidara ya da Erdoğan’a öfkesinin olmadığını belirtti. “Türkiye halklarına seslenmek istiyorum” diyen Kerestecioğlu, şöyle devam etti: “Biz Gezi parkını kazandık, hafızamızı kaybetmeyelim eğer bu arkadaşlarımız mücadele etmeseydi, hep birlikte mücadele etmeseydik Taksim’in ortasında o inşaatlar olacaktı. Biz kazandık hazmedemediler. Ne zaman kazansak hazmedemeyecekler. Biz bir yol ayrımındayız halklarımız, artık bu tercihi yapma zamanındayız. Bizi kriminalize etmeye çalıştılar, yıllarca yaptılar. Şimdi bütün muhalefeti aynı şekilde ‘terörle’ ilişkilendirmeye çalışıyorlar. Bu yol ayrımında karar verme zamanıdır; demokratik, özgür bir Türkiye mi istiyoruz yorsa biat eden yargısıyla, başını kaldırmayan göz teması bile mahkemede kuramayan yargıçlarıyla yargılanmaya devam etmek mi istiyoruz. Biz bunu hak etmiyoruz,  Türkiye halkları bunu hak etmiyor. Her alanda her cenahta siyasi tutsaklara özgürlüğü sağlayacak. Bugün alınan arkadaşlarımız canlarımızdır, suçları Gezi parkının Gezi parkı olarak kalmasıdır.”

‘HEPİMİZ ORADAYDIK’
“Hepimiz oradaydık” diyen Kerestecioğlu, “Hiçbirimiz korkmuyoruz, yılmayacağız bunun sözünü veriyoruz” vurgusu yaptı.

ŞIK: KARARIN SORUMLUSU SESSİZ KALAN MUHALEFETTİR
TİP Milletvekili Ahmet Şık da “Suç örgütü diyoruz. 14 yaşında gençler iktidarı mafya diye tanımlar iken tabi ki farklı hareket etmeyecekler” dedi.
Çetelerle işbirliği yapanların bu kararları direnmeyenlerden, ses çıkarmayanlardan aldıkları cesaretle aldıklarının altını çizen Şık, “Bugün burayı bu meydanı doldurabilseydiniz o kadar rahat karar veremeyeceklerdi” dedi. “İktidar zaten haysiyetsiz” vurgusu yapan Şık, mücadele etmeyen muhaliflerin de haysiyetini kaybedeceğini söyledi. Şık, “İtiraz etmeyen herkes ama herkes bu kararın sorumlusudur. Bugünden sonra da yaşanacak her ihlalin sorumlusu bu sessizlik sarmalına teslim olmuş kendine muhalif diyenlerdir” dedi.

TANRIKULU: İDDİANAME SARAYDA YAZILDI, KARAR MAHKEMEDE AÇIKLANDI
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise davanın iddianamesinin Saray’da yazıldığının ve hükmünün de Saray’da verildiğini bugün sadece adliyede açıklandığını kaydetti. “Arkadaşlarımızı çok yakında davul, zurnayla, milyonlarla karşılayacağız” diyen Tanrıkulu, Türkiye’ye muhakkak demokrasiyi getireceklerini söyledi.

AV. TAŞÇI: HÜKÜM GEZİ’YE GİDEN HERKES İÇİN GEÇERLİDİR
Dava avukatlarından Akçay Taşçı, kararı üst mahkemeye taşıyacaklarını dile getirdi. Taşçı, “Sözümüz şudur, ‘her yer Taksim her yer direniş’ sloganın atmaya devam ettik, ‘bu daha başlangıç mücadeleye devam’ dedik. Bunu söylemeye, mücadeleye devam edeceğiz. Arkadaşlarımız birazdan cezaevine gidecekler, onların görüşünde söyleyeceğiz. Başka arkadaşlarımız yargılanacak onların yargılamalarında söylemeye devam edeceğiz. Ama Gezi’ye gelen herkes düşünsün, bu hüküm yalnızca buradakileri yatırıyor olsa da esas olarak hepsi için geçerlidir. ‘Hain’ yerine konulan, ‘başkasının maşası’, ‘kökü dışarıda’ denilen Gezi’ye giden herkestir. Gezi’ye giden herkesin bu arkadaşların üzerinde sorumluluğu var” dedi.

TAKSİM DAYANIŞMASI: KARARI TANIMIYORUZ
Taksim Dayanışması adına söz alan Akif Burak Atlar Ortada suçun unsurlarına dair herhangi bir kanıt bulunmamasına rağmen tutuklamalara tepki gösterdi. Atlar, “Bizler adalete inanan, demokrasiye inanan, hukukun üstünlüğüne inanan bu memleketin demokrasi güçleri olarak bu kararı reddediyoruz” dedi. Kararın siyasi olduğunun altını çizen Atlar, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganına devam edeceklerini dile getirdi.

Açıklama, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganıyla sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.