Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

5/6 Mayıs :Hıdırelliz Bayramı

 Almanya  Alevi Kadınlar Birliği’nin Bayern  bölge örgütlenmesi olan Alevi Kadınlar Birliği Bayern,  Alevilerin bayaram olarak kutladıkları Hıdırellez ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
”5/6 Mayıs da Hızır ve İlyas ın buluştukları güne Hıdırelliz denir. Biz Aleviler için çok önemli bir zamandır. Gelecek nesillerinde bu günü unutmayıp kutlaması için şimdikden birşeylerin yapılması çok önemlidir. Özellikle çocuklarımızı ve gençlerimize bu günlerin anlamını öğretmemiz gerekmektedir” ifadelerinin yer aldığı açıklmanın devamında, şunlar kaydedildi:
”Hıdırelliz gününde geleneksel olarak tabiat/doğada geçirilir ama şehirli oldukdan beri çevremizdede yani Cemevimizde yaşamamız önemlidir.Hızırelliz günleri Cemevleri/ AKM görünür, yaşandığını üyelere göstermemiz, yaşatmamız gerekli.
Cemevi bahçesinde gül ağaçı var ise Hıdırelliz dileğinin yapılışı anlatılır eğer imkan yoksa başka imkanlar bulunur.Bu kuru bir dal veya saksıda olan büyük bir çicek olabilir. Çocuk ve gençler bir kağıt a veya bir ip ile dilek dileyip bağlaya bilirler.Aileler çocuklarına önceden hediye alıp getirip Hayır Gülbenğini aldıkdan sonra İnanç kurulu sorumlusunun elinden çocuk ve gençlere verilir.Manevi değerin olduğu hediyeler seçinmesine önem gösterilmesi tavsiye edilir.
Yanı sıra yardıma muhtaçlarada Bağış yapılmasıda çok önemlidir. Bunuda Bağış kutusu veya yapılan etkinliklerden toplayıp ihtiyacı olanlara verile bilinir.
Hıdırelliz günü yöresel güzel kıyafetlerin bütün katılanlar tarafından giyinilmesine, Cemevlerinin ona göre süslenmesi yöresel giysilerimizin önemsenmesi unutulmamasınada önemlidir.
Hıdırelliz günlerinde bütün canlarla değişik etkinliklerin yapılmasıda çok önemlidir.
Bunlar, aşağıda yazılı etkinlikler olabilir:
-Hıdırelliz yöresel kıyafet tanımı altında Sergi ve gösterişler yapmak
-Belediyelere danışıp bir parkda Hıdırelliz Ağaçı dikmek ( Dilek Ağaçı)
-kır gezileri, piknik
-Hıdırelliz değişik Spor ettinlikleri : Hıdırelliz koşuları, yürüyüşleri (Hıdırelliz Lauf, Hıdırelliz Wandern)her yaşa uyacak ayrı koşular.Geleneksel haline getirip bütün katılımcılar için ,,katılım belgesi,, vermek ve gazetelerde reklamını yapmak.Eğer yaşadığınız şehirde o günlerde buna benzer etkinlik var ise Hıdırelliz Lauf grubu olarak kıyafetlere yazmak.
-Bisiklet turları
-Yüzme etkinlikleri
-Hayvanat Bahçeleri gezileri
-Hafta sonu çadır kurmak
-Kayık veya tekne gezintileri.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.