Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Dersim Tertelesi’nin 85. Yıldönümünde, Dersim 1937-38 Mağdurlarını AKM Köln‘de Anıyoruz!

AKM – Cemevi Köln, ‘Dersim Tertelesi’nin 85. Yıldönümünde, Dersim 1937-38 Mağdurları’nın anısana Cemevi’nde bir anma etkinliği düzenliyor. Anma etkinliğine ilişkin AKM Köln tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu Kararı, Dersim’de imha ve sürgün süreci açısından bir başlangıç teşkil ediyor. Bundan dolayı, Dersim halkının geniş bir kesimini temsil eden katılımcılar ve Dersimli kurumlar; 2010 yılında birlikte yaptıkları toplantıda, 4 Mayıs’ın  ‘Dersim 38 Tertelesi‘ni Anma Günü‘ olarak kabul edilmesine karar verdiler.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), bu karardan iki yıl sonra  3 Mart 2012 tarihinde Köln’de yaptığı genel kurulda, 4 Mayıs‘ı ‘Dersim 38 Tertelesi‘ni Anma Günü‘ olarak kabul etti.

1937-38 Dersim Tertelesi, Dersim halkının Kızılbaş Alevi  kimliğine karşı yapılan, yaşam tarzını bütünüyle ortadan kaldırmayı hedefleyen bir soykırımıdır!

1937-38 Dersim Tertelesi‘nde resmi verilere göre 13 bin, yerel kaynaklara göre ise 50 bin civarında insan yaşamını yitirmiş .

Dersim Soykırımı’nda katledilen onbinlerce masum canımızı anmak için,  4 Mayıs’ta Alevi Kültür Merkezi – Cemevi Köln’de  anma düzenliyoruz. Cemevimiz’de düzenleyeceğimiz anmada  Dersim topraklarında kefensiz yatanlarımız  için mumlar yakacağız… Dedelerimiz gülbank verecek…

AKM – Cemevi Köln’ün üyelerini lokma ve niyazları ile birlikte, Dersim 1937-38  mağdurlarının anısına düzenleyeceğimiz anma etkinliğine katılmaya çağırıyoruz.

Biz Aleviler için 4 Mayıs kara gündür!”

AKM – Cemevi Köln

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir