Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

1 Mayıs Türkiye’nin birçok kentinde coskuyla kutlandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli

Pandemiyle geçen iki yılın ardından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı bu yıl Türkiye’nin dört bir yanında polis ablukası altında kutlandı.Yurttaşlar 1 Mayıs’ın heyecanıyla coşkun kalabalıklar halinde alanlarda buluştu.

İzmir’de buluşmanın adresi Konak Gündoğdu Meydanı’ydı. Gündoğdu Meydanı’ndaki miting saat 13.00’te başladı. Çok sayıda siyasi parti, sendika, meslek örgütü Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere 3 koldan  Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.On binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda “Yaşasın 1 Mayıs”, “Bu abluka dağıtılacak”, “Mücadeleyi büyütüyoruz yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlar taşınırken, sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” ,”AKP’den hesabı, emekçiler soracak!”sloganları atıldı.

Öte yandan İzdeniz emekçilerinin de vapurlara “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlar asarak sefer yapmaları da dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı kutlamalar, Edip Akbayram konseriyle devam ediyor…

Yurdun geri kalanından öne çıkan 1 Mayıs gelişmeleri ise şöyle…

TGS ve Kocaeli Basın Emekçileri hazırladıkları pankart ve dövizlerle İzmit 1 Mayıs’ına katıldılar.

Antalya’da emekliler tabutla yürüdü.

İzmir’ de, on binler 1 Mayıs’ı doşkuyla kutladı.

Mitinge İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. CHP İzmir örgütüyle birlikte mitingde yerini alan Tunç Soyer konuşmasında şöyle dedi:  Onların en çok korktuğu cümle ile sesleniyoruz. ‘Ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diyoruz. Bu cümle, hak ettiğimiz refahın anahtarıdır. Bu, gün gün büyüyen özgürlük mücadelemizin anahtarıdır. Muktedirlerin acı çektirdiği bizler, kadınlar, işçiler, çiftçiler, tüm emekçiler ve ezilen doğa… Dünya bizim sırtımızda dönüyor. Bu dünyayı var eden bizleriz. İşte bugün yine meydanlardayız, yine hep beraberiz. Omuz omuzayız, kol kolayız, yan yanayız. Buraya, kavgayı büyütmeye, hakkımızı istemeye geldik. Buraya, adalete susayan herkesin sesi olmaya geldik. Ey muktedirler, korkun bizden. Açlığımızdan korkun, dürüstlüğümüzden korkun, aşkımızdan korkun, aklımızdan korkun, sel gibi büyüyen dayanışmamızdan korkun.

Zonguldak’ta 1 Mayıs’ı kutlamak için toplanan işçiler arasında ‘pankart’ gerilimi yaşandı. Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) bağlı madenciler, Eğitim-Sen üyelerinin pankart açmasına izin vermedi, kısa süreli arbede çıktı.


GÜNCELLEME 14.45

Adana’da Türk İş’e bağlı 11 sendikadan yaklaşık 500 işçi Arif Nihat Asya Parkı’nda gerçekleştirilen eyleme katıldı.


Kocaeli’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin çağrısıyla Doğu Kışla Parkı’nda toplanan kitle Anıtpark’ta doğru yürüyüş başlattı.

1 Mayıs alanına giriş esnasında üzerinde Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in resimlerinin yer aldığı Emek Gençliği dövizi alana alınmadı. Polis memurlarının müdahalesiyle arama noktasında bekletilen döviz savcılıktan gelen cevap sonrası alana alındı.

Eskişehir’de 1 Mayıs kutlamaları DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Odunpazarı Meydanı’nda başladı. Binlerce emekçinin katıldığı 1 Mayıs kutlamasında yoksulluğa ve hükümetin ekonomik politikalarına tepki gösterildi. Mitingde sık sık “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz sloganı” atıldı.

Samsun’da emekçiler, 1 Mayıs’ı kutlamak için Shell kavşağında toplandılar. Yaklaşık 3 bin kişi, Cumhuriyet Caddesi boyunca Cumhuriyet Meydanı’na kadar coşkulu sloganlarla yürüdü. Zamlar, Gezi Davası’nda verilen cezalar, işsizlik, yoksulluk ve siyasi baskılara karşı talepler ön plana çıktı. Miting, alan kutlaması ile devam edecek.

Ordu’da 1 Mayıs

Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda toplanan kitle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe KESK, Eğitim İş, ADD, Ordu Çevre Derneği, Ordu Kadın Platformu, KHK Platformu, Halkevleri, CHP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, SYKP, Sol Parti, Emek Partisi katıldı.

 Van’da 1 Mayıs korteji yürüyüşe geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.