Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

85. Yıldönümünde Dersim 1937-38 Mağdurlarını Köln Cemevi‘nde anıyoruz!

Tek ırk, tek dil, tek mezhep yaratmak isteyen zihniyet; Dersim halkına karşı yıllarca sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarını 1937-38’de tam bir soykırıma/teteleye dönüştürdü. 1937-’38; Dersim‘in tarihsel, kültürel ve tüm toplumsal varoluş nedenleriyle birlikte bir imha tarihidir.

AABF NRW Bölge Temesilciliği ile Köln Dersim Derneği, ‘Dersim Tertelesi’nin 85. Yıldönümünde, Dersim 1937-38 Mağdurları’nın anısına 7 Mayıs tarihinde Köln Cemevi’nde  birlikte bir anma etkinliği düzenleyecek. Anma etkinliğine ilişkin  yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
‘Dersim Tertelesi’nin 85. Yıldönümünde, Dersim 1937-38 Mağdurlarını AKM Köln‘de Anıyoruz!
4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu Kararı, Dersim’de imha ve sürgün süreci açısından bir başlangıç teşkil ediyor. Bundan dolayı, Dersim halkının geniş bir kesimini temsil eden katılımcılar ve Dersimli kurumlar; 2010 yılında birlikte yaptıkları toplantıda, 4 Mayıs’ın ‘Dersim 38 Tertelesi‘ni Anma Günü‘ olarak kabul edilmesine karar verdiler.
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), bu karardan iki yıl sonra 3 Mart 2012 tarihinde Köln’de yaptığı genel kurulda, 4 Mayıs‘ı ‘Dersim 38 Tertelesi‘ni Anma Günü‘ olarak kabul etti.
1937-38 Dersim Tertelesi, Dersim halkının Kızılbaş Alevi kimliğine karşı yapılan, yaşam tarzını bütünüyle ortadan kaldırmayı hedefleyen bir soykırımıdır!
1937-38 Dersim Tertelesi‘nde resmi verilere göre 13 bin, yerel kaynaklara göre ise 50 bin civarında insan yaşamını yitirmiştir.

Dersim 38 Tertelesi’nde katledilen insanların anıları önünde saygı ile eğilirken, devlet yetkililerini bir kez daha kendi tarihleri ile yüzleşmeye çağırıyoruz.

AABF NRW Bölge Temsilciliğil ile Köln Dersim Derneği olarak; demokrasi‘den, insan haklarından, insan sevgisinden ve adaletden yana olan herkesi, bu acılı günümüzde Dersim 1937-38 Soykırımında hayatlarını kaybeden canlarımız anmak için, 7 Mayıs’ta AKM -Cemevi Köln’de düzenleyeceğimiz anma etkinliğinde yanımızda olmaya çağırıyoruz.

AHA / Köln

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.