Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim Soykırımı’nda yaşamını yitirenler Almanya Federal Parlamentosu ibadet odasında anıldı

 Berlin Alevi Toplumu – Cemevi, Berlin Dersim Kültür Derneği ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG), Dersim 1937-38 Soykıırmı’nda hayatını kaybedenleri Almanya Federal Parlamentosu ibadet odasında andılar. Anma etkinliğine Berlin’deki Alevi yöre dernekleri  ve Sol Parti (Die Linke)  destek verdi.

Anmada yapılan açıklamada, “Dersim soykırımı aradan geçen 85 yıla karşın, halklarımızın vicdanında kapanmayan yara, belleklerinde silinmeyen iz ve vahşet olarak hafızalarımızdaki tazeliğini korumaya devam ediyor” denildi. 

  Almanya Federal Parlamentosu ibadet odasında  yapılan anmaya ilişkin, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1937 -38 yılları arasında Dersim’de gerçekleştirilen soykırımının 85 yıl dönümünde, yıldönümüne ilişkin anma etkinliği düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan anmada katliama ait fotoğrafların sergilendiği etkinlikte, katledilenler anıldı. TERTELE 85. Yılı kapsamında

Dersim 37/38 de katledilen Masum u paklarımızı Almanya Federal Parlamentosu ibadet odasında andık.
Toplumumuza yasatılan ve yüzleşilmeyen acılarımınızi bu yılda çeşitli dillerden haykırdık. Katledilenlerin anılarına Pirimiz Seydali Çiçek ve Rahip Peter Stork dualar okudular. Sanatçılarımız Pınar& İmam Özgül ve Müslüm Arslan Tertele Ağıtlarını seslendirdiler.
Gençlerimiz ve Sol Parti Milletvekili Hakan Tas, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Dersim 38 ile adil temelde yüzleşmesininim gerekliliğine bir kez daha dikkat çektiler.
Başta Berlin Alevi Toplumu – Cem evi, kardeş kurumlarımız ve Almanya Sol Parti olmak üzere, dayanışma gösteren ve katkı veren tüm dostlara sonsuz minnettarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.