Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

7 örgütten ortak açıklama: Hakkımız Olanı Alacağız!

EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP ve TÖP aralık ayından itibaren yapılan zamlarla birlikte halkın alım gücünün düşmesine karşı “Ücretler artırılsın” talebiyle basın açıklaması düzenledi.

Ekonomik kriz koşullarıyla birlikte milyonlarca yurttaşın omzuna her geçen gün daha fazla yük bindiren hayat pahalılığına karşı Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Eğitim Merkezi’nde ortak açıklama yaptı.

Açıklamada “Asgari ücretin ve tüm ücretlerin artırılması ve hakkımız olanı almak için mücadeleyi bırakmayacağımızı bildiriyoruz” denildi. Basın toplantısında Türkiye’de yaşayan milyonlarca yurttaşın hayat pahalılığı ve yoksullukla mücadele ettiği belirtilirken “Hakkımız olanı alacağız. Tüm ücretler arttırılsın” denilerek bildiri dağıtımları ve imza kampanyası ile eylem ve etkinlikler düzenleyeceği ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Ülkemizde baskı, şiddet ve faşizmin her geçen gün yükseldiğine, demokratik hak ve özgürlüklerin gözaltılar, soruşturmalar ve cezalar ile kısıtlandığına hep birlikte şahit oluyoruz.

Halkın sıkıştırılmaya çalışıldığı bu şiddet sarmalının, gittikçe derinleşen ekonomik krizi, yoksulluğu ve sefaleti görünmez kılma çabalarının bir parçası olduğunu biliyoruz.

İktidarın ve sermayenin kendi çıkarları ve politikalarının bir sonucu olan ekonomik krizin faturasının halka kesilmesini kabul etmiyoruz.

Enflasyon oranının yükselen grafiğinin karşısında her geçen gün eriyen asgari ücretin ve tüm ücretlerin alım gücü azalırken, kirasını, faturasını ödeyemeyen ve beslenme, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ve geçinemeyen milyonlarca insan gerçekliği büyüyor.

Enflasyon oranının artmasıyla doğru orantılı olarak yapılan zamların karşısında ise asgari ücret ve tüm ücretler sabit kalıyor.

Biz, aşağıda adı geçen 7 kurum olarak halkın karşı karşıya kaldığı yıkım ve derin yoksulluğa karşı insanca ve onurlu bir yaşamı kurmak ve hakkımız olanı almak için bir kampanya başlatıyoruz. Bu kampanya kapsamında günden güne eriyen asgari ücretin arttırılması için bir dizi eylem ve etkinliği önümüze koyuyoruz.

“Hakkımız Olanı Alacağız!” şiarıyla çıktığımız bu yolda bildiri dağıtımları ve imza kampanyası ile eylem ve etkinliklerimizin sokak ayağını örerken sosyal medya çalışmaları ile mücadelemizi yaymayı ve İlçelerde, mahallelerde bir araya gelmeyi ve kampanyamızın yerel ayaklarını kurarak genişletmeyi hedefliyoruz.

Asgari ücretin ve tüm ücretlerin artırılması ve hakkımız olanı almak için mücadeleyi bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

Tüm kamuoyunu, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halktan yana halk için mücadele eden, etmek isteyen tüm milletvekillerini bizimle birlikte sesini yükseltmeye, mücadeleyi dayanışma ile büyütmeye ve kazanmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.