Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKP’li Belediye Ana Meryem Türbesi’ni yıktı!

Alevi Dayanışma Ağı ( ADA), AKP’li Esenler Belediyesi kentsel dönüşüm alanında yer aldığı gerekçesini ileri sürerek, İstanbul  Esenler‘deki Ana Meryem Türbesi‘ni  gizlice yıkmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Abdal Alevilerin türbesine yapılan saldırının tüm Alevilere yapılmış bir saldırı olarak görülmesini önemine dikkat çekilen açıklamada,‘‘ Ziyaretleri yıklan Abdal Alevi kardeşlerimizin yanıda olalım‘‘ ifadleri kullanılarak dayanışma çağrısı yapıldı.

Alevi Dayanışma Ağı ( ADA) tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

”AKP’li Esenler Belediyesi kentsel dönüşüm alanında yer aldığı gerekçesini ileri sürerek Abdal Alevilerin ziyaret makamı olan İstanbul  Esenler‘deki Ana Meryem Türbesi‘ni  gizlice yıkıldı.

AKP’nin elinde olan Esenler Belediyesi daha öncede kentsel dönüşüm alanları içerisinde olduğu gerekçesiyle  Abdal Alevilerin ziyaret makamı olan Ana Meryem Türbesi’ni yıkmak istemisti. Alevi kurumları ile  Abdal Alevilerin türbe önünde birlikte yaptıkları kitlesel basın açıklamasından sonra yıkım girişmlerine ara veren AKP Belediyesi, gizlice harekete geçerek 80 bin Alevi’nin yaşadığı  Esenler‘in Tuna Mahallesi’ndeki Abdal Alevilerin türbesini yıktı.

AKP’li Belediye’nin Ana Meryem Türbesi’ni yıkması, AKP’nin Alevileri karşı uyguladığı ayrımcı politikadan kopuk bir gelişme değildir.

Ana Meryem Türbesi’ni yıkılmasına sessiz kalmayalım!

Abdal Alevilerin türbesine yapılan saldır tüm Alevilere yapılmıştır. Ziyaret makamıları yıklan Abdal Alevi kardeşlerimizin yanıda olalım!

Abdal Alevileri Yalnız Değildir!

Yaşasın Alevi Dayanışması!”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.